Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polski producent fotowoltaiki opracował urządzenie do wykrywania koronawirusa. Gdzie może być użyte?

W przyszłości Covid Detector może zostać użyty w wykrywaniu innych wirusów

Firma ML System, działająca głównie w obszarze rozwiązań fotwoltiacznych, pochwaliła się sukcesem w innej branży. Jej Covid Detector, służący do bezinwazyjnej diagnostyki w czasie rzeczywistym zakażeń wywołanych przez wirus SARS-CoV-2 z wydmuchiwanego powietrza, okazał się skuteczny. Potwierdziły to wyniki przydatności klinicznej, zgodne z rekomendacjami WHO.

Przeczytaj też: Tesla wycofuje się z Bitcoina

Dawid Cycoń, prezes ML System, wyjaśnia, że urządzeniem firmy przebadano ponad 700 pacjentów i uzyskano ponad 5 tys. pomiarów. Celem spółki jest teraz dopuszczenie urządzenia do masowego stosowania w trybie profesjonalnym (badania wykonywane przez diagnostów), ale też do tzw. „samokontroli”, gdzie urządzenie będzie używane w zakładach pracy, urzędach czy placówkach oświatowych.

Zasada działania urządzenia opiera się na podobnej technologii co diagnostyka obrazowa. Emitowana jest wiązka lasera. Zawarte w wydychanym powietrzu cząsteczki odbijają część jego fali i kierują ją do detektora. Następnie zawartość próbki po przetworzeniu jest prezentowana w formie widma, w którym określa się obecność sygnałów charakterystycznych dla wirusa SARS-CoV-2.

Przeczytaj też: Kolejna duża sieć handlowa decyduje się na fotowoltaikę

Autorzy technologii deklarują, że urządzenie ma ogromny potencjał również w wykrywaniu innych patogenów, a jego zaletą jest szybkość pomiaru. Wynik testu jest prezentowany na ekranie urządzenia już po kilku sekundach. To zapewne jeden z powodów, dla których chęć zastosowania „Covid Detectora" do badania pasażerów na obecność wirusa SARS-CoV-2, zadeklarował Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”. W tej sprawie podpisał on z ML System list intencyjny.

Urządzenie będzie zlokalizowane w tzw. strefie otwartej terminala pasażerskiego, dostępnej zarówno dla podróżnych, jak i pozostałych użytkowników lotniska. Bezpośrednio po przylocie pasażer będzie mógł szybko i bezinwazyjnie poddać się testowi na obecność koronawirusa. W kwietniu ML System podpisał list intencyjny z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” (PPL) dotyczący współpracy w zakresie wykorzystania „Covid Detectora”. Zadeklarowano wówczas możliwość rozpoczęcia testów urządzenia na terenie Lotniska Chopina w Warszawie.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies