Sieć komórkowa i telewizja będą zasilane energią z fotowoltaiki. Budowę największej w Polsce farmy słonecznej sfinansuje konsorcjum trzech banków
Należąca do Zygmunta Solorza energetyczna spółka ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) niebawem otworzy stację tankowania wodoru, o czym możesz przeczytać w serwisie green-news.pl. Inwestor wyprzedzi państwowe spółki i rozpocznie nowy rozdział w energetycznej historii Polski. To jednak nie koniec wieści z „zielonego” biznesu jednego z najbogatszych Polaków. Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus wchodzący w skład Grupy Polsat, podpisał z ZE PAK długoterminową umowę na dostawy zielonej energii.
Przeczytaj też: Od 1 marca obowiązują nowe etykiety energetyczne
Umowa będzie obowiązywać przez 15 lat z możliwością przedłużenia o kolejnych 5 lat. Przewiduje ona zakup przez Polkomtel całości energii wyprodukowanej przez farmę słoneczną Brudzew o mocy 70 MW. W pierwszym roku działalności dostawy prądu wyniosą 68 GWh. Łączna szacowana suma przychodów ze sprzedaży energii w skali 15 lat wyniesie około 300 mln zł. Transakcja sprawi, że Polkomtel, a docelowo cała cała grupa Polsat, będzie wykorzystywał wyłącznie zieloną energię. Jednocześnie Plus będzie mógł oferować swoim klientom indywidualnym i biznesowym sprzedaż czystego prądu.
ZE PAK poinformował też o zawarciu umowy kredytowej z konsorcjum banków PKO BP, Pekao oraz mBank. Grupie udostępniono finansowanie wysokości 175 milionów złotych, z czego kredyt inwestycyjny to 138 milionów złotych, a pozostałe 37 mln zł to kredyt przeznaczony na finansowanie VAT. Dzięki tym pieniądzom powstanie wspomniana farma fotowoltaiczna na terenach gminy Brudzew w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie).
Przeczytaj też: Była gwiazda Top Gear sprzedaje swoją Toyotę na wodór
Na temat tego projektu możesz przeczytać w serwisie green-news.pl. Pod koniec września informowaliśmy, że planowana inwestycja będzie realizowana na obszarze 100 ha, a farma o mocy 70 MW powinna być gotowa pod koniec 2021 roku. Będzie to pierwszy etap inwestycji – docelowo powstać mogą elektrownie słoneczne o łącznej mocy nawet 250 MW. Wcześniej na tym terenie działała kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Adamów.