Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nazwa „ekogroszek” to zwykła ściema. Żaden węgiel nie jest ekologicznym paliwem

Paliwo wytwarzane z węgla nie może być ekologiczne. Reklamy tego nie zmienią

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wzywa producentów i dystrybutorów paliwa „ekogroszek”, by przestali używać tej nazwy i usunęli materiały promocyjne, które zawierają np. motywy roślinne. Zdaniem prawników, to typowy przypadek greenwashingu, bo węgiel przedstawia się jako paliwo ekologiczne. Może to wprowadzać klientów w błąd, czego efektem jest zanieczyszczenie powietrza prowadzące do tysięcy przedwczesnych zgonów w naszym kraju w skali roku.

Przeczytaj też: Rekordowa sprzedaż aut elektrycznych

Ekogroszek zyskał w ostatnich latach na popularności, na co faktycznie wpływ mogło mieć promowanie go jako paliwa ekologicznego. Warto przypomnieć, że pierwotnie dodany do nazwy przedrostek „eko” nawiązywał do relatywnie niskiej ceny tego węgla. Jest drobny (jak groszek), oczyszczony i wzbogacony. Być może część klientów nie zdaje sobie sprawy, że produkuje się z węgla kamiennego i brunatnego. Owszem, jest wysokokaloryczny, charakteryzuje go niższa zawartość siarki, podczas jego spalania zazwyczaj uwalniana jest mniejsza ilość szkodliwych substancji, a popiołu jest stosunkowo niedużo. Wciąż jednak jest to paliwo brudne.

Kamila Drzewicka, radczyni prawna z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, przekonuje, że czysty węgiel nie istnieje, a nazywanie go ekologicznym to nieuczciwa praktyka. Fundacja liczy, że producenci zaczną rzetelnie informować kupujących o tym, jaki produkt trafia do ich kotłów i jakie są konsekwencje jego stosowania. A o tych mówi raport Europejskiej Agencji Środowiska z 2020 roku. Wynika z niego, że z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2.5 w 2018 roku zmarło przedwcześnie w Polsce ponad 46 tys. osób.

Przeczytaj też: Stare baterie z autobusu dostaną nowe życie

List z apelem do producentów i dystrybutorów węgla typu „ekogroszek” znajdziesz pod tym adresem. Został on także przesłany do wiadomości instytucji zajmujących się zwalczaniem nieuczciwych praktyk rynkowych oraz ochroną praw konsumentów, w tym do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie fundacja poinformowała, że jeszcze w tym kwartale przedstawi wyniki ekspertyzy naukowej dotyczącej emisji szkodliwych substancji do powietrza w wyniku spalania węgla typu „ekogroszek”.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies