Na razie pandemia nie zahamowała dynamicznego rozwoju energetyki słonecznej
Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator systemu przesyłowego w naszym kraju, poinformowały, że 1 października 2020 roku moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych wynosiła 2682,7 MW. Oznacza to, że w ciągu jednego miesiąca wynik poprawiono o 6,1 proc. Po zestawieniu danych z tymi z analogicznego okresu 2019 r. wzrost mocy wyniósł aż 166 proc.
Przeczytaj też: Polska spółka fotowoltaiczna ma nowy pomysł na biznes
Zaledwie trzy miesiące temu, pisaliśmy w green-news.pl, że wynik instalacji PV zbliżał się do 2 GW. Skok na przestrzeni jednego kwartału jest zatem bardzo wyraźny. Operator w swoim komunikacie zaznaczył, że dane mają charakter poglądowy i ze względu na swoją specyfikę rzeczywista moc zainstalowana może być inna. Nie wydaje się jednak, by ewentualna różnica była znacząca. Do tej pory pandemia nie powstrzymywała dynamicznego rozwoju farm słonecznych oraz mikroinstalacji – trudno stwierdzić, jakie skutki przyniesie branży druga fala. Tymczasem plany są ambitne.
W Wielkopolsce powstać może elektrownia słoneczna o łącznej mocy nawet 250 MW. Na razie wiadomo, że Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz Esoleo z Grupy Polsat planują budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW. Wartość podpisanej umowy to blisko 164 mln zł. Z kolei spółka Naturalna Energia zamierza wybudować farmę solarną o mocy ponad 100 MW. Celem podmiotu jest dojście do łącznej mocy 500 MW na terenie Polski. Plany rozwoju w tym zakresie ma również KGHM.
Przeczytaj też: Fotowoltaiczna rewolucja dalej się nakręca
Taki rozwój wydarzeń nie jest zaskoczeniem. Mało tego, tempo rozwoju energetyki społecznej może jeszcze nie raz zaskoczyć. Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała niedawno raport, z którego wynika m.in., że elektrownie słoneczne są najtańszym źródłem prądu w historii. Jednocześnie nie muszą one być grabarzem rynku pracy – zielona energia daje zatrudnienie milionom osób. Warto też podkreślić, że branża rozwija się bardzo dynamicznie także pod względem innowacji, a udział w tym mają Polacy. Wystarczy wspomnieć firmy Saule Technologies czy SunRoof.