Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Apple zamieszane w aferę recyklingową. Zamiast do rozbiórki, urządzenia z iOS trafiały do sprzedaży

Pracownicy jednego z podwykonawców korporacji uznali, że jej sprzęt wciąż nadaje się do użytku

Apple od kilku lat w działaniach marketingowych zwraca uwagę na kwestie ochrony środowiska. Firma chwali się np. programami z zakresu recyklingu i zachęca klientów, by oddawali np. stare telefony. W ten sposób mogą uzyskać zniżki na zakup nowego sprzętu. Okazuje się, że cały proces nie przebiega tak, jak chciałaby firma z logo nadgryzionego jabłka. Informują o tym amerykańskie media.

Przeczytaj też: Ikea wycofa z półek sklepowych popularne baterie „paluszki”

Zarządzana przez Tima Cooka korporacja ma szerokie grono partnerów, także w zakresie recyklingu. Jednym z nich było przedsiębiorstwo GEEP Canada, które w okresie od stycznia 2015 do grudnia 2017 roku otrzymało ponad pół miliona urządzeń z iOS: smartfonów, tabletów, zegarków. Zadaniem podwykonawcy był ich demontaż w celu ponownego wykorzystania surowców. Z czasem okazało się jednak, że ponad sto tysięcy iPhone’ów i iPadów trafiło ponownie na rynek.

Fakt ten potwierdziła sama firma GEEP Canada. Utrzymuje ona jednak, że za procederem stoi wyłącznie kilku pracowników, którzy wykorzystali luki w zabezpieczeniach i zwyczajnie kradli sprzęt. Apple to tłumaczenie nie satysfakcjonuje. Firma domaga się od byłego już partnera odszkodowania sięgającego kilkudziesięciu milionów dolarów (m.in. za straty wizerunkowe).

Przeczytaj też: Carrefour sprzeda Ci tańszą żywność

Afera smartfonowa skłania do zadawania pytań o jakość kontroli Apple nad systemem recyklingu firmy oraz szybkość działania w celu jego uszczelnienia. Jednocześnie za kontrowersyjny można uznać fakt, iż ponad sto tysięcy urządzeń zostało przeznaczonych do rozbiórki, chociaż wciąż nadawały się one do użytku i, jak się okazało, cieszyły się zainteresowaniem klientów. Firma z Cupertino tłumaczy, że chociaż sprzęt działał, nie oznacza to, że nadawał się do ponownego wprowadzenia na rynek – zarówno ze względów jakościowych, jak i bezpieczeństwa.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies