Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE chce więcej wiatru. Rozgląda się za okazjami do przejęć

Wyniki PGE za pierwsze miesiące 2020 r. pokazują, jak mocno zmienia się rynek energii. Węgiel brunatny słabnie, za to inne źródła, w tym OZE, dostarczają więcej energii

Przy okazji publikacji wyników finansowych za I kw. 2020 r. zarząd największego w kraju producenta prądu, Polskiej Grupy Energetycznej, zasygnalizował zainteresowanie akwizycjami w sektorze odnawialnych źródeł energii, czyli OZE.

Przeczytaj też: Farmy wiatrowe i fotowoltaika cenowo nokautują węgiel

– Przed Polską konkretne wyzwania i cele. PGE, jako integralna część krajowego ekosystemu energetycznego, czuje się zobowiązana, aby rozwijać zielony kierunek i inwestować w odnawialne źródła energii (OZE) – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

– Składamy oferty na zakup farm wiatrowych na lądzie, jesteśmy zainteresowani przejęciami w ciepłownictwie. Mam nadzieję, że będziemy mogli już niebawem finalizować niektóre umowy – powiedział prezes PGE podczas internetowej konferencji.

Wyniki PGE za pierwsze miesiące br. wyraźnie pokazują, jak bardzo zmieniają się warunki jej działania. Elektrownie na węgiel brunatny (Bełchatów i Turów) wyprodukowały o 19 proc. mniej prądu niż przed rokiem. Za to te na węgiel kamienny (Opole, Połaniec) aż o 28 proc. więcej. W ten sposób PGE wypycha z rynku Bełchatów, który przez lata był bezkonkurencyjny cenowo na polskim rynku energii

I kw. 2020 r. przyniósł też istotny wzrostu produkcji energii z OZE. Farmy wiatrowe PGE wyprodukowały o 19 proc. więcej niż rok wcześniej, osiągając wynik 0,5 TWh. Wzrosło również wytwarzanie w wodnych elektrowniach szczytowo-pompowych (o 29 proc. rok do roku) i z biomasy (o 33 proc.).

Przeczytaj też: Tauron dostarcza o połowę więcej zielonej energii niż rok temu

PGE pracuje nad nową strategią, która ma zostać opublikowana jesienią. Wojciech Dąbrowski zapowiedział już, że będzie w niej rozpisany przynajmniej przybliżony plan odchodzenia od węgla. W miksie źródeł energii raczej nie zmieści się elektrownia jądrowa, która w obecnych warunkach zdaje się zbyt dużą inwestycją.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies