To drugi po BNP Paribas bank, który będzie finansować m.in. zakup fotowoltaiki w ramach rządowego programu prowadzonego przez Fundusz Ochrony Środowiska
Alior Bank poinformował w komunikacie prasowym o przystąpieniu do programu „Czyste powietrze”, którego celem jest ograniczanie smogu w polskich miastach, ale też redukcja emisji gazów cieplarnianych i oszczędność energii wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe. Ma się to odbywać m.in. za sprawą wymiany tzw. kopciuchów na nowe źródła ciepła, docieplania budynków jednorodzinnych oraz instalowania paneli fotowoltaicznych.
Przeczytaj też: Fotowoltaika i farmy wiatrowe nokautują węgiel i gaz
Rola banku nie ogranicza się jedynie do kredytowania zakupów związanych z programem – za jego pośrednictwem klienci mogą wnioskować o dotacje. Marcin Goderski, jeden z dyrektorów w Aliorze, zapewnia w swoim komunikacie, że jego doradcy udzielą klientom wyczerpujących informacji na temat wsparcia i przeprowadzą ich przez kolejne etapy procesu kredytowego, którego start zaplanowano na wrzesień 2020 roku. Warto przypomnieć, że wcześniej o przystąpieniu do porozumienia w sprawie programu „Czyste powietrze” poinformował BNP Paribas.
Przeczytaj też: Ministerstwo daje 60 milionów złotych na pozyskiwanie deszczówki
Działania Aliora to efekt porozumienia podpisanego przez Związek Banków Polskich i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakłada ono, że w ramach programu „Czyste powietrze” kapitał z tytułu udzielonych kredytów zostanie częściowo spłacony z dotacji udzielonych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednocześnie Alior przypomniał, że nie jest to jedyna proekologiczna inicjatywa, w którą się zaangażował. Bank ma w swojej ofercie np. Eko Raty na zakup kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła, małych elektrowni wiatrowych czy przydomowych oczyszczalni ścieków.