Firma Modvion postawiła pierwszą taką turbinę wiatrową. Za kilka lat powstaną kolejne, znacznie wyższe
Na wyspie Björkö położonej w pobliżu Göteborga pod koniec kwietnia stanęła turbina wiatrowa na 30-metrowej wieży. Jak na dzisiejsze standardy w tej branży, konstrukcja jest bardzo mała. Gdyby więc chodziło o zwykłą turbinę, projekt zapewne nie zwróciłby niczyjej uwagi. Jest jednak dość nietypowy, bo konstrukcję wykonano z drewna. Odpowiada za nią szwedzka firma Modvion, która zrealizowała zlecenie Szwedzkiego Centrum Technologii Wiatrowych.
Przeczytaj też: Niemieckie OZE pokryły 100 proc. zapotrzebowania na prąd
Wiatrak z drewnianą wieżą to eksperyment. Twórcy chcą przeprowadzić badania, by dowiedzieć się, jak laminat drewna sprawdzi się w praktyce. W teorii wszystko wygląda świetnie: modułowa konstrukcja ma sprawiać, że drewniane wieże będą wygodniejsze w transporcie. Jednocześnie konstrukcja ma nie ustępować wytrzymałością tym stalowym.
Kolejną zaletą jest niższa cena, która wpłynie zarówno na koszt całej inwestycji jak i cenę dostarczanej później energii elektrycznej. Do tego dochodzi kwestia ekologii: drewniane wieże mają być bardziej „zielone” od tych metalowych, czyli ślad węglowy generowany przy ich produkcji będzie mniejszy. Pozostaje temat wysokości: czy z drewna będzie można budować kolosy podobne do tych metalowych? Firma Modvion przekonuje, że tak. Znalazła już nawet klientów, którzy są zainteresowani konstrukcjami mierzącymi 110 i 150 metrów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szwedzkie przedsiębiorstwo ruszy komercyjnie z projektem już za parę lat.
Przeczytaj też: Vattenfall buduje energetyczną hybrydę z wiatrakami i panelami
Warto przypomnieć, że największym problemem w dzisiejszych elektrowniach wiatrowych nie jest materiał, z którego wykonuje się wieże – kłopot sprawiają łopaty wiatraka, które produkuje się z włóka szklanego, którego nie da się recyklingować na przemysłową skalę. W serwisie green-news.pl pisaliśmy już o duńskim startupie Miljoskarm, który chce wykorzystać stare łopaty do produkcji ekranów akustycznych. Na razie trudno jednak powiedzieć, czy technologia ta rozwiąże problem branży wiatrowej z recyklingiem zużytych materiałów.