Prace rady ruszą po wakacjach. Cel? Doradzanie ministrowi Michałowi Kurtyce
Ministerstwo Klimatu skorzystało z okazji, jaką jest obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi, by ogłosić pierwszy w historii nabór do Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Kandydować mogą osoby od 13 roku życia. Górny pułap to już tak zwana „starsza młodzież” – osoby, które nie ukończyły 26 lat.
Rada będzie liczyć łącznie 32 członków, po dwie osoby z każdego województwa. Ma doradzać ministrowi klimatu.
Przeczytaj też: Nie damy sobie odebrać przyszłości, wołają młodzi
Czasu na przesłanie zgłoszenia jest sporo, bo nabór do rady trwa do 29 maja 2020 r. W przypadku zgłoszeń wysłanych tradycyjną pocztą decyduje data wpływu przesyłki do kancelarii ministerstwa. Wystarczy wypełnić formularz i przesłać go wraz z załącznikami. Kandydaci do 18 roku życia muszą też załączyć zgodę rodziców. Wszystkie szczegóły i dokumenty dotyczące tej inicjatywy resort opublikował tutaj.
Kandydatury będą oceniane na podstawie kryteriów formalnych i merytorycznych, a wyniki zostaną opublikowane 30 września 2020 r.
Przeczytaj też: Naukowcy murem za młodzieżą w sprawie klimatu
Minister Michał Kurtyka będzie miał niełatwy orzech do zgryzienia. Młodzi zdają się przejmować kwestiami klimatu dużo bardziej niż dorośli, o czym świadczy na przykład ich aktywność w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Pomysł, by rząd bardziej słuchał młodych, którzy będą ponosić konsekwencje obecnych decyzji rządów i społeczeństwa, wydaje się ze wszech miar słuszny. Powstaje jednak pytanie, czy ich głos zostanie rzeczywiście uszanowany.