Partnerzy wspierający
Tauron
Partnerzy strategiczni
Orlen
Partnerzy wspierający
Tauron
Partnerzy strategiczni
Orlen
Kolejny rekord. Trzykrotnie wzrosła liczba polskich domów, które same produkują zieloną energię

Urząd Regulacji Energetyki opublikował nowe dane. Prosumentów przybywa w imponującym tempie

Dane ujawnione w czwartek przez URE to kolejne potwierdzenie, że 2019 r. był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. W skali roku liczba prosumentów, czyli gospodarstw domowych, które zarówno pobierają energię z sieci, jak i same ją produkują, wzrosła niemal trzykrotnie.

Przeczytaj też: Odwilż w trudnych relacjach? Greenpeace i PGE usiadły do rozmów

Rynek fotowoltaiczny z roku na rok rozwija się więc coraz szybciej, a panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

– Jeśli wziąć pod uwagę same mikroinstalacje, to fotowoltaika w Polsce ma bardzo prosumencki, rozproszony charakter, co wpływa korzystnie na transformację energetyczną (czyli przechodzenie od węgla do OZE – red.). Ponadto panele fotowoltaiczne sprawdziły się jako technologia, która daje możliwość znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną. Warto też podkreślić, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska – czytam w komunikacie URE.

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków oraz korzyści finansowe, które wiążą się z inwestycją w domową instalację fotowoltaiczną, przekładają się na to, że na koniec ubiegłego roku liczba prosumentów wyniosła ok. 149 tys. – wynika z przygotowanego przez regulatora najnowszego raportu. Dla porównania w 2018 r. prosumentów było prawie trzykrotnie mniej (niewiele ponad 51 tys.).

Przeczytaj też: Słoneczna hossa na polskim rynku. Nowe dane PSE

W Polsce rok 2019 był zdecydowanie rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych – w 2018 r. moc zainstalowana w źródłach PV wynosiła 344 MW, a na koniec 2019 r. przekroczyła już 900 MW. Największa część mikroinstalacji prosumenckich została przyłączona do sieci PGE, na drugim miejscu znalazł się Tauron, a trzecie miejsce przypadło Enerdze.

Warto zaznaczyć, że pierwsze dwa miesiące 2020 r. wskazują nie tylko na dalszy wzrost liczby nowych instalacji fotowoltaicznych, ale również na przyspieszenie tego trendu. W styczniu i w lutym w systemie przybyły nowe elektrownie słoneczne o mocy 300 MW, a duża część z nich to właśnie projekty prosumenckie, zakładane w gospodarstwach domowych.

Łączna moc źródeł słonecznych w Polsce na koniec lutego sięgnęła około 1600 MW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies