Aż 87 proc. węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w UE przypada właśnie na Polskę
Forum Energii opublikowało bardzo ciekawy raport na temat stanu polskiego ciepłownictwa. Wraz z nim przedstawiono kilka liczb opisujących sektor. Dobrze pokazują jedną z głównych przyczyn sprawiających, że Polska tak źle wypada pod względem jakości powietrza na tle UE.
Przeczytaj też: 43 tysiące osób umierają co roku z powodu smogu
Aż 87 proc. węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w UE spala się właśnie w Polsce. Jednocześnie prawie połowa (dokładnie 47 proc.) polskich domów ogrzewa się paliwami stałymi. Aż 76 proc. ciepła powstaje w indywidualnych instalacjach grzewczych.
To wszystko sprawia, że ciepłownictwo odpowiada za jedną czwartą krajowej emisji CO2 (dwutlenek węgla nie jest składnikiem smogu, ale nasila zmiany klimatu). Jednocześnie, jak podaje Forum Energii, za choroby będące skutkiem smogu w Polsce płacimy co roku równowartość 30 mld euro.
Przeczytaj też: Sąd każe państwu zapłacić odszkodowania za smog
– Jedną z głównych barier dla pozbycia się smogu jest nie tylko brak kompleksowej strategii dla tego obszaru, ale przede wszystkim brak powszechnie dostępnych danych, które opisywałyby stan tego sektora. Uderzające, że zaopatrzenie w ciepło, które jest dużym problemem środowiskowym i społecznym Polski, jest tak mało opisane i rozpoznane. Brakuje danych na temat stanu efektywności energetycznej budynków, indywidualnych źródeł ciepła i wielu innych – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii. – Brak wiedzy na temat sektora, skutkuje niewielkim zainteresowaniem kluczowych instytucji, a i trudno proponować rozwiązania naprawcze, skoro problem nie jest dobrze zdiagnozowany – dodaje.
Foto: Breezy