Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce: najrzadziej występujący w przyrodzie i cenny pierwiastek w KGHM jest pozyskiwany jako produkt uboczny przy produkcji miedzi
Ren jest jednym z najdroższych i najrzadziej występujących w przyrodzie pierwiastków. Jego światowe zasoby szacuje się na nie więcej niż 17 tysięcy ton. Tymczasem dzięki unikalnym właściwościom używany jest np. przemyśle lotniczym i rakietowym. Dodając go do niklu, produkuje się m.in. łopatki silników odrzutowych. Używa się go też przy produkcji turbin gazowych. Największymi nabywcami renu na świecie są obecnie główni producenci silników: General Electric, Pratt & Whitney oraz Rolls Royce.
Przeczytaj też: KGHM się zazieleni. Postawi swoje farmy słoneczne
Drugim największym odbiorcą renu jest branża petrochemiczna, wykorzystująca 15 proc. światowej podaży tego pierwiastka do produkcji katalizatorów używanych przy rafinacji bezołowiowych benzyn.
Problem z renem polega na tym, że jest on bardzo trudny w pozyskaniu. W skorupie ziemskiej renu jest bardzo niewiele – najmniej ze wszystkich metali. Jedynym jego dostawcą w Europie jest KGHM. Konkretnie zaś KGHM Metraco, które dostarcza nadrenian amonu i ren metaliczny. Pozyskuje go jako produkt uboczny z kwaśnych ścieków przemysłowych, generowanych przy produkcji miedzi w hutach miedzi w Legnicy i Głogowie.
Jest to możliwe dzięki technologii opracowanej wspólnie przez specjalistów z miedziowej spółki oraz naukowców z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.
Innowacyjna metoda pozyskiwania renu w KGHM nie jest jedynym przykładem angażowania się kombinatu w rozwiązania z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym. Spółka zapowiada, że w ciągu najbliższych lat z 15 do 35 proc. zwiększy udział złomu w dostarczanej na rynek miedzi. To o tyle ważne, że wykorzystanie złomu i częściowe zastąpienie nim tradycyjnego procesu produkcyjnego pozwala oszczędzać w przeliczeniu na tonę kilkadziesiąt procent energii elektrycznej, zmniejszając przy tym emisję CO2 i produkcję odpadów. Dlatego działalność KGHM Metraco przyczynia się nie tylko do redukcji wpływu na środowisko, ale też przynosi realne oszczędności.