Od soboty 8-procentową stawką VAT objęte są i panele słoneczne na dachu, i te obok domu
W sobotę 23 listopada weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, tzw. ustawy antykopciuchowej. Wprowadza ona szereg zmian mających ułatwić walkę ze smogiem dzięki inwestycjom w nowoczesne rozwiązania, m.in. zakładanie w domach instalacji fotowoltaicznych.
Przeczytaj też: Enea musi się zazielenić. Wkrótce pokaże, jak
Ważnym elementem ustawy jest obniżka VAT na naziemne instalacje fotowoltaiczne i inne urządzenia, pompy ciepła z dolnymi źródłami, kolektory słoneczne nieznajdujące się bezpośrednio w domu. Wcześniej w Polsce obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi panele montowane na dachach domów były objęte stawką 8-proc. VAT, a te na gruncie przy domu – 23 proc. Po ujednoliceniu stawki instalacje naziemne też objęte są stawką niższą.
Dodatkowo ustawa antykopciuchowa wzmacnia uprawnienia Inspekcji Handlowej w walce z wprowadzaniem do sprzedaży kotłów na paliwa stałe niespełniających krajowych wymogów emisyjności, czyli właśnie tzw. kopciuchów. Dano służbom prawo kontroli kotłów pod względem technicznym i nakładanie kar pieniężnych na nierzetelnych sprzedawców.
Przeczytaj też: Bill Gates doprowadzi do przełomu w świecie energii?
Po czwarte na mocy ustawy antykopciuchowej każdy nowy budynek, w przypadku którego będą istniały techniczne i ekonomiczne warunki, poza pewnymi wyjątkami będzie musiał zostać przyłączony do sieci ciepłowniczej.