
Cały Fundusz Wsparcia Energetyki z KPO został zakontraktowany trzy miesiące przed terminem. Ponad 67 mld zł trafi głównie na modernizację sieci energetycznych i rozwój odnawialnych źródeł energii
Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył trzy miesiące przed spodziewaną datą, podpisywanie umów w ramach Funduszu Wsparcia Energetyki (FWE), finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy. Łączna wartość zakontraktowanych środków wyniosła 67,2 mld zł. Pierwsza wiceprezes BGK prof. Marta Postuła, powiedziała, że ponad 61 mld zł trafi na rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznych. Kolejne blisko 6 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje w odnawialne źródła energii. Do tej pory wypłacono już 9,8 mld zł.
Przeczytaj też: Władysławowo będzie bazą dla offshore
W ramach programu podpisano 22 umowy. Sześć największych projektów dotyczy rozwoju sieci elektroenergetycznych, a pozostałe wspierają transformację energetyczną i rozwój OZE.
Dzięki nowym inwestycjom w Polsce powstanie ponad 87 tys. km nowych sieci energetycznych, a prawie 60 tys. km istniejącej infrastruktury zostanie zmodernizowanych.
Przeczytaj też: Czy prąd zużyty w Polsce w maju był zielony?
BGK informuje, że wpompowanie takich środków do sieci pozwoli zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o ponad 24 tys. GWh. A uruchomione będzie aż 2,9 GW nowych mocy, będą to odnawialne źródła energii. „Pełna kontraktacja środków z Funduszu Wsparcia Energetyki pokazuje, że transformacja energetyczna staje się dziś jednym z filarów odporności państwa” – podkreśliła prof. Marta Postuła.
Warto dodać, że program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Do BGK trafiły wnioski o łącznej wartości przekraczającej 150 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż dostępna pula środków. Ostatecznie zdecydowano o proporcjonalnym podziale funduszy między wszystkich inwestorów, którzy spełnili wymagania programu. Tak duże zainteresowanie środkami sugeruje, że podmioty zdają sobie sprawę z konieczności działania na rzecz poprawy jakości świadczonych usług. Szykują się też na nowe wyzwania.
Najwięcej środków dostanie Tauron, który otrzymał 16 mld zł na rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnych. Tarfi do spółki także dodatkowe wsparcie na inwestycje w odnawialne źródła energii i magazyny energii. Z kolei Polskie Sieci Elektroenergetyczne pozyskały 11 mld zł na rozbudowę krajowej infrastruktury przesyłowej. Są to inwestycje konieczne by spozytkować rosnący udział OZE. Pamiętajmy, że już niebawem ruszą wiatraki na morzu. Zarówno sieci jak i magazyny energii pozwolą na elastyczne wykorzystanie nowych źródeł.
Na podst. PAP
Zdj. Compagnons on Unsplash