Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nowa kopalnia węgla kamiennego – Rybnik protestuje

Rybnik już dziś jest w czołówce miast o najgorszej jakości powietrza w Europie. Władze miasta są przeciwne kopalni, która jeszcze zwiększy emisję szkodliwych substancji powodujących smog

Władze miasta postanowiły zgłosić sprzeciw. Po zapoznaniu się z raportem oddziaływania na środowisko, przygotowują uwagi, które zgłoszą do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. RDOŚ do 30 maja zbiera opinie w ramach procedury ubiegania się o koncesję na wykorzystanie złoża Paruszowiec przez firmę Bapro.

Rybnik ma gigantyczne problemy ze smogiem. Już teraz jest klasyfikowany jako czwarte najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie. W grudniu ubiegłego roku normy stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu zostały przekroczone o ponad 1000 proc. Najgorzej jest w zimowe wieczory, kiedy mieszkańcy ogrzewają domy paląc w piecach.

Przeczytajcie także: Niemcy zbudują dużą farmę słoneczną bez wsparcia państwa

Podstawowe uwagi do raportu środowiskowego przedstawił prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Najbardziej druzgocące są dla mnie właśnie kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza, które katastrofalnie wzrośnie. Zakładana emisja pyłu zawieszonego PM10 to 780 kg rocznie, zaś pyłu PM2,5 ok. 78 kg/rok. Nie wyobrażam sobie, że zanieczyszczenie miasta może być jeszcze wyższe – powiedział.

Kopalnia ma być zakładem przeróbczym ze składowiskiem wagonów i ciężarówek. Dodatkowo inwestor nie odpowiedział w raporcie środowiskowym, co zamierza robić z odpadami wydobywczymi, których ma być aż 4,5 tys. ton dziennie.

Przeczytajcie także: Wielka Brytania przez tydzień wytrzymała bez energii z węgla

Piotr Kuczera zwrócił też uwagę na inne czynniki, które mogą prowadzić Rybnik na skraj katastrofy środowiskowej. - Kolejnym elementem jest dewastacja lasów w obszarze Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych oraz w obszarze terenów rekreacyjnych na terenie dzielnicy Paruszowiec. Ta inwestycja zmieni układ stosunków wodnych w mieście, rzek, potoków, stawów. Zachęcam wszystkich mieszkańców, szczególnie tych, którzy znajdują się w obszarze działania planowanej kopalni, do zgłaszania uwag do tego raportu, tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zatrzymać ten proces - zaapelował prezydent Rybnika.

Kontrowersyjna inwestycja jest również szeroko krytykowana przez mieszkańców miasta. - Śląskowi kiedyś wmówiono, że dewastacja terenu, zrujnowane miasta, brak troski o środowisko naturalne to niewielka cena za rzekomy dobrobyt krainy węgla i stali, a może i energetyczne bezpieczeństwo całej Polski. Tyle że dzisiaj nikt już w to nie wierzy. Dlatego mieszkańcy kopalni nie chcą. Słusznie – napisał w komentarzu Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego, Rybniczanin.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies