W Finlandii udało się uruchomić pierwszy w tym kraju elektrolizer do produkcji zielonego wodoru. Wytworzy do 3,5 tys. ton odnawialnego H2 rocznie
Firma P2X Solutions wystartowała 12 lutego 2025 roku z komercyjną produkcją tzw. zielonego wodoru w swoim zakładzie w gminie Harjavalta, położonej na południowym zachodzie Finlandii. Dla spółki i dla kraju to moment przełomowy. To pierwsza instalacja, która na skalę przemysłową wytwarza wodór (H2) dzięki elektrolizie wody. Wodór produkowany w tej technologii jest nazywany zielonym, ponieważ do zasilania elektrolizera wykorzystuje się energię elektryczną z odnawialnych źródeł (OZE).
Przeczytaj też: Rada UE zdecydowała ws. roli wodoru w transporcie
Elektrolizer ma moc 20 MW. Dostarczyła go firma German Sunfire, specjalizująca się w produkcji urządzeń tego typu. Dostarczyła je m.in. dla niemieckiego giganta RWE (elektrolizer o mocy 10 MW działa w Lingen). Producent deklarował, że elektrolizer wyprodukuje do 400 kg zielonego wodoru na godzinę. W skali roku byłoby to więc ok. 3500 ton odnawialnego H2 (3506000 kg).
Zieloną energię elektryczną do zakładu dostarcza fiński koncern Fortum na mocy umowy PPA (Power Purchase Agreement). W przyszłości ma tam działać też instalacja do metanizacji, czyli przekształcania CO2 (dwutlenek węgla) i H2 w CH4 (metan). Tak wytworzony metan nazywany jest e-metanem czy też zielonym metanem.
P2X Solutions planuje budowę kolejnych elektrolizerów, o mocy 40 MW i 100 MW. Jeszcze 2–3 lata temu ta sama spółka deklarowała, że chciałaby mieć nawet 1000 MW mocy do produkcji odnawialnego wodoru do 2031 roku. Jak widać, plany zostały skorygowane.
Instalacja w Finlandii oznacza przełom dla tego kraju. Jednak przyglądając się jej możliwościom (3,5 tys. ton zielonego H2 rocznie) trudno nie odnieść wrażenia, że technologie te jeszcze nie są łatwo skalowalne. W jednej z polskich strategii dot. wodoru zapisano, że do 2030 roku tylko transport będzie potrzebował ponad 32 tys. wodoru – najlepiej zielonego.
Przeczytaj też: Nie tylko zielony wodór. Poszukiwany jest też złoty H2
Problemem, co podnosiła branża i potencjalni odbiorcy, jest również cena wyprodukowanego paliwa. H2 jest trudny do magazynowania i transportu, a jego koszt jest zależny też od ceny energii elektrycznej. Według szacunków European Hydrogen Observatory w Finlandii (ze względu na dużą dostępność OZE i niższe ceny w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej) wyprodukowanie kilograma zielonego wodoru może kosztować około 5,7 euro. Są to jednak wyliczenia z roku 2023, więc mogły ulec zmianom.