Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nowy szef PGE był w zarządzie grupy dekadę temu. Teraz zmierzy się z innymi realiami

Rada nadzorcza największej polskiej spółki energetycznej powierzyła funkcję prezesa Dariuszowi Marcowi

Dariusz Marzec wraca do Polskiej Grupy Energetycznej po ponad dekadzie od objęcia stanowiska wiceprezesa ds. rozwoju w grudniu 2013 roku. W zarządzie PGE, kierowanym wtedy przez Marka Woszczyka, Marzec odpowiadał za opracowanie strategii biznesowej na lata 2014-2020.

Przeczytaj także: Neutralność klimatyczna 10 lat wcześniej. PGE zmienia strategię

Największy wytwórca energii i ciepła zaczął wtedy kłaść coraz mocniejszy nacisk na rozwój zrównoważony środowiskowo oraz innowacyjne rozwiązania prowadzące w kierunku mniej emisyjnej gospodarki.

Powrót po latach...

Przykładem tego jest chociażby przyspieszenie inwestycji w energetykę wiatrową na lądzie (aż do wejścia w życie w 2016 roku zasady 10H, która na kilka lat wyhamowała przyrost tych mocy), a także wyznaczenie nowych ścieżek wzrostu na rynku elektromobilności, magazynowania energii czy elektryfikacji ogrzewania u klientów indywidualnych. W tamtejszych planach widać jednak także ukłon w stronę bezpieczeństwa energetycznego. Gwarantować je miały także nowe aktywa węglowe w postaci planowanych wtedy bloków Elektrowni Opole i Elektrowni Turów.

Przeczytaj także: Zielona strategia PGE nie przetrwała tygodnia, zarząd się wycofuje

To właśnie za kadencji Marka Woszczyka i Dariusza Marca, który był wiceprezesem ds. rozwoju PGE do końca stycznia 2016 roku, zdecydowano o kontunuowaniu inwestycji w 2300 nowych węglowych megawatów. W planach strategicznych było także stworzenie modelu finansowania i rozpoczęcie budowy pierwszego bloku elektrowni jądrowej, co miało nastąpić około 2020 roku.

...do innych realiów rynkowych

Dariusz Marzec jako prezes PGE będzie musiał się zmierzyć się teraz z podobnymi wyzwaniami – przynajmniej w przypadku atomu. Grupa co prawda sprzedała swoje udziały większościowe w spółce PGE EJ1 na rzecz kontrolowanej bezpośrednio przez skarb państwa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. Jednak później PGE weszła w projekt atomowy w Wielkopolsce. Chce go realizować we współpracy ze spółką Zygmunta Solorza – ZE PAK i przy wsparciu koreańskiego KHNP. Inwestycja ta nie znajduje się jednak na liście projektów wpisanych do Polskiego programu energetyki jądrowej. Dlatego kierunek dla PGE w pierwszej kolejności wyznaczy aktualizacja tego strategicznego dokumentu.

Przeczytaj także: Transformacja energetyczna w Polsce: cele, wyzwania i perspektywy

Elektrownie węglowe w ciągu minionej dekady zbudowano i uruchomiono. Nowe bloki Opola i Turowa, generują prąd, ale także problemy dla ich właściciela. Energetyka oparta o węgiel staje się coraz mniej opłacalna ze względu na postępującą politykę klimatyczną Unii Europejskiej i związany z tym wzrost cen uprawnień do emisji CO2, jak również brak dostępu do wystarczającej ilości surowca, który można wydobyć w sposób opłacalny i bezpieczny dla ludzi i środowiska. Turów był dodatkowo przedmiotem międzynarodowego sporu i unijnych kar nałożonych na Polkę. Pisaliśmy o tym w Green-news.pl m.in. w tekstach Wielki comeback sprawy Turowa. Jest skarga do Komisji. Tym razem problemy mają i Polska, i Czechy oraz Znów zaciska się turoszowski węzeł. Problem jest nowy, ale narracja rządu w sprawie Turowa ta sama co wcześniej.

Główne priorytety zarządu

To pokazuje, jak mocno zmieniły się realia, w których działa polski sektor energetyczny. Ale także to, jak ważne jest podejmowanie decyzji o strategicznych inwestycjach w tej branży w oparciu o długofalowe megatrendy, a nie krótkoterminowy interes polityczny. Z tą zmianą nastawienia (i narracji) będzie musiał zmierzyć się nowy prezes PGE. Jednym z priorytetów Dariusza Marca będą z pewnością decyzje dotyczące przyszłości segmentu energetyki konwencjonalnej. Wśród nich najważniejsza jest ta o potencjalnych dezinwestycjach w obszarze aktywów węglowych. Jednocześnie Polska Grupa Energetyczna musi podjąć decyzję co do tempa procesu transformacji w kierunku grupy neutralnej klimatycznie.

Przeczytaj także: Koniec wielkiego truciciela i początek ogromnych problemów. Co zrobić z Elektrownią Bełchatów?

Określająca się liderem zielonej zmiany grupa stoi przed powrotem do zawieszonej przez poprzedni zarząd aktualizacji strategii PGE do 2030 r.
Zakładała ona całkowite odejście od węgla nie tylko w elektroenergetyce, ale także w ciepłownictwie. Zgodnie z planami koncern miał stać się neutralny dla klimatu w 2040 roku.

Być może tempo będzie jednak inne. Ale o tym zadecyduje Dariusz Marzec wraz z Marcinem Laskowskim jako wiceprezesem PGE ds. regulacyjnych. Obaj zaczną pełnić obowiązki od 18 marca. O ich dotychczasowej ścieżce zawodowej można przeczytać na stronie PGE.

Cały czas trwa konkurs na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych PGE. Termin przyjmowania zgłoszeń wyznaczono na połowę marca. Rozmowy kwalifikacyjne rozpoczną się 21 marca.

Foto: materiały prasowe PGE

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies