Witold Koss zapowiada zmiany w gospodarce leśnej i ograniczenie eksportu polskiego drewna do Chin. Zmienić ma się także polityka Lasów Państwowych oraz transparentność, której brakowało w ośmiu latach poprzednich rządów
Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska nominowała na nowego dyrektora Lasów Państwowych Witolda Kossa – leśnika, który – jak określiła – „nie poddał się politycznej presji”. Minister zadeklarowała również odbudowę wizerunku leśników, zakończenie czysto ekonomicznego podejścia do LP i przywrócenie im społecznej funkcji. Witold Koss dał się poznać opinii publicznej dwa dni przed październikowymi wyborami, kiedy w Płocku, na wiecu wyborczym Donalda Tuska mówił o zastraszonych pracownikach, skrajnym upolitycznieniu i obawach przed prywatyzacją lasów.
Przeczytaj też: Wraca sprawa prywatyzacji lasów. Tym razem jako projekt rządowy
Dyrektor Generalny podczas konferencji poinformował o zleceniu audytów w Generalnej Dyrekcji i Regionalnych Dyrekcjach oraz udostępnianiu danych o działaniach na terenach lasów, które wbrew sądowym wyrokom nie były w ostatnim czasie publikowane. Koss poinformował też, że ustalone na ten rok procedury sprzedaży drewna zostały już ogłoszone, wobec czego nowe zasady wejdą w życie dopiero w 2025 roku. Zapowiedział, że ukrócona zostanie sprzedaż drewna do krajów azjatyckich, tak aby jak najwięcej drewna zostawało w rękach polskich przedsiębiorców. Ta informacja może ucieszyć przemysł meblarski i budowlany, które do tej pory uważały system aukcyjny LP za niesprawiedliwy.
Przeczytaj też: Narasta konflikt o polskie lasy. RDLP z Gdańska pyta, czy ktoś od niej kupi drewno bez certyfikatu FSC
Dyrektor zapytany o politykę ochrony lasów zakomunikował, że zweryfikowane zostaną dotychczasowe przepisy, a wprowadzone przed jego nominacją półroczne moratorium, które objęło 10 cennych lasów, zostanie poszerzone. Będzie się to wiązało ze zwiększeniem środków na ochronę przyrody.
Wspomniane moratorium obejmuje następujące tereny:
Zakaz wycinki to bardzo pozytywna informacja, ale budzi wątpliwości aktywistów, którzy zastanawiają się, według jakiego klucza dokonano wyboru i dlaczego jest on tak ograniczony. Organizacje pozarządowe oczekują także bardziej zdecydowanych ruchów w kwestii kryzysu w Lasach Państwowych. Minister Hennig-Kloska zapowiedziała też otwartość na konsultacje społeczne i zainicjowanie „okrągłego stołu”, do którego mają być zaproszeni naukowcy, organizacje pozarządowe, samorządowcy, społeczności lokalne oraz leśnicy.
Foto: Agnieszka Pięta