W kwestii redukcji plastikowych opakowań członkowie PE byli zgodni
Parlament Europejski w środę przyjął stanowisko w sprawie przepisów związanych z redukcją ilości plastikowych opakowań w Unii Europejskiej i zwiększeniem recyklingu. Rozwiązania zyskały szerokie poparcie wśród europosłów. Stanowisko zostało zaakceptowane 426 głosami „za”. Przeciwnych było 125 członków PE, od głosu wstrzymało się 74 z nich.
Przeczytaj też: System kaucyjny w Polsce od 2025 roku. Szykuje się rewolucja
Parlamentarzyści i parlamentarzystki PE chcą, by zakazana została sprzedaż lekkich, plastikowych toreb na zakupy – chodzi o te o grubości poniżej 15 mikronów, które znamy ze sklepów (nazywane są m.in. reklamówkami, foliówkami). Od zakazu obowiązywać będą wyjątki, wynikające np. ze względów higienicznych. Ograniczeniu ulec ma też wykorzystanie niektórych opakowań jednorazowych, np. w hotelach.
Zamiast jednorazowych opakowań na kawę czy posiłek kawiarnie i restauracje mają umożliwiać konsumentom przynoszenie własnych pojemników. W innym wypadku żywność ma być wydawana w pojemnikach nadających się do ponownego użycia, choćby do recyklingu.
Przeczytaj też: Mikroplastik jeszcze bardziej szkodliwy. Niszczy naturalnego wroga bakterii
Propozycję zmian w tej sprawie przedstawiła pod koniec 2022 r. Komisja Europejska. Wtedy na pierwszy plan wysunął się pomysł, by 2030 roku wszystkie opakowania, które znajdują się w obiegu na rynku unijnym, nadawały się do recyklingu. Ma to pomóc w odzysku surowców i promocji ich ponownego wykorzystania. Teraz propozycjami europarlamentu zajmie się Rada Unii Europejskiej.