Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nowy ranking Polskiego Alarmu Smogowego. W tych miastach powietrze jest najbardziej szkodliwe

Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce nadal oddychają mieszkańcy Nowej Rudy. Jednak w zestawieniu pojawiła się też nowa miejscowość, wystarczyło zamontować w niej nowy czujnik jakości powietrza. Ale są i dobre wieści: mimo wszystko walka ze smogiem przynosi efekty

Polski Alarm Smogowy (PAS) opublikował swój doroczny ranking polskich miejscowości o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Zestawienie powstało na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za cały 2022 rok. Bazowano na tzw. dniach smogowych – tak określa się dni, w których poziom pyłu PM10 w powietrzu przekracza zalecaną normę.

Przeczytaj też: Prawdopodobnie pierwsza taka diagnoza w Polsce. Chłopiec choruje przez smog

Po raz kolejny w rankingu PAS zwyciężyła Nowa Ruda na Dolnym Śląsku, w której w 2022 roku odnotowano aż 95 dni smogowych. Drugie miejsce zajęła Sucha Beskidzka (76 dni smogowych), a trzecie – Pszczyna (75 dni). Wśród 15 miejscowości, które miały najgorsze powietrze w ubiegłym roku, aż pięć znajduje się w Małopolsce. Część z miejscowości wcześniej trafiła do innego niechlubnego rankingu PAS i organizacji HEAL Polska, w którym podsumowano sezon grzewczy 2022/2023. Przeczytasz o tym w tekście Smog nadal dusi polskie miejscowości.

Choć w zestawieniu najwięcej jest miast z południa Polski (z wyjątkiem Zduńskiej Woli i Radomska), to uwagę zwraca Nowe Miasto Lubawskie w woj. warmińsko-mazurskim, które też zakwalifikowało się do rankingu. Polski Alarm Smogowy zauważa, że akurat w tym mieście zamontowano nową stację pomiarową GIOŚ w 2022 r. i od razu znalazło to odzwierciedlenie w odczytach. Może być to sygnał, że monitoring powietrza w Polsce nie zawsze prowadzony jest w miarodajny sposób.

Przeczytaj też: Sopot najbardziej ekologicznym miastem w Polsce

Na szczęście poza złymi informacjami o wciąż zasnutych smogiem polskich miastach, są też dobre wieści. PAS stwierdza, że uchwały antysmogowe, działania na rzecz lepszej jakości powietrza jak walka z kopciuchami, zaczynają przynosić efekty. Od 2014 do 2022 r. w Nowej Rudzie liczba dni smogowych spadła o 26 proc., a w Nakle – aż pięciokrotnie. Widoczna jest też poprawa np. w Krakowie, który przez lata zajmował wysokie miejsca w niechlubnych smogowych rankingach. W dawnej stolicy Polski średnioroczne stężenie PM10 przez 8 lat spadło o 40 proc.

Fot. smog nad Nową Rudą / Jacek Halicki, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies