Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jeszcze jedna fabryka produkująca elementy wiatraków. Windar zainwestuje w Szczecinie

Hiszpanie zamierzają otworzyć zakład w stolicy woj. zachodniopomorskiego w pierwszej połowie 2026 r.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały przedwstępną umowę dzierżawy znajdujących się w Szczecinie terenów, na których stanąć ma fabryka hiszpańskiej spółki Windar. Na Ostrowie Grabowskim, w szczecińskim porcie, produkowane będą elementy do wież wiatrowych, fundamenty czy maszty – zarówno na potrzeby onshore (lądowa energetyka wiatrowa), jak i offshore wind (morska energetyka wiatrowa).

Zakład ma zacząć działalność za ponad dwa lata, czyli w pierwszej połowie 2026 r. Windar szacuje, że łączny koszt inwestycji to około 70 mln euro (blisko 350 mln zł). Dzięki fabryce powstać ma co najmniej 400 nowych miejsc pracy.

Przeczytaj też: Vattenfall kontynuuje monitoring lotu ptaków przy farmie wiatrowej

Inwestorem jest Windar Polska, spółka zależna wywodzącego się z Hiszpanii Windar renovables. Firma z Półwyspu Iberyjskiego jest jednym ze światowych liderów w produkcji wież do turbin wiatrowych.

Początkowo Windar planował otwarcie fabryki w Świnoujściu, ale nie doczekał się pozytywnej decyzji. Jak opisuje portal wszczecinie.pl, władze miasta odmówiły, ponieważ projektowany budynek przekraczałby ustalone parametry opisane w planie zagospodarowania przestrzennego.

Na decyzji władz Świnoujścia skorzystał Szczecin. W dodatku będzie to drugi zakład związany z branżą wiatrową, który powstanie w stolicy Pomorza Zachodniego. We wrześniu zakończyła się saga ze sprzedażą ST3 Offshore, a fabrykę kupił duński producent turbin wiatrowych Vestas. W przyszłości Duńczycy chcą tam montować gondole i piasty wiatraków dla offshore wind.

Przeczytaj też: Druga tura rozwoju morskich farm wiatrowych rozstrzygnięta

W kontekście zakładów, które będą produkować elementy dla morskiej energetyki wiatrowej, warto wspomnieć o fabryce budowanej w Gdańsku. W projekt zaangażowała się Agencja Rozwoju Przemysłu, a rozwijany jest we współpracy z hiszpańskim GRI Renewable Industries. Tam również mają powstawać wieże dla morskich wiatraków.

Świnoujście, mimo utraty inwestycji Windar, również skorzysta na rosnącym zainteresowaniu morską energetyką wiatrową w Polsce. W mieście powstanie port instalacyjny dla offshore wind, który rozwija Orlen.

Fot. materiały prasowe Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies