Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pierwszy kamień milowy polskiej elektromobilności. Liczba szybkich stacji ładowania przekroczyła tysiąc

Z danych zebranych w „Liczniku elektromobilności” wynika, że w Polsce jest zarejestrowanych także ponad tysiąc elektrycznych autobusów, a liczba elektrycznych pojazdów przekroczyła 50 tys.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podsumowały wrzesień 2023 r., a tym samym – pierwsze trzy kwartały tego roku. W publikowanym co miesiąc „Liczniku elektromobilności” zamieszczono aktualne dane na temat liczby aut elektrycznych w Polsce oraz informacje o stanie infrastruktury – a te obfitują w ciekawe ustalenia.

Liczba stacji ładowania w kraju już w sierpniu przekroczyła próg 3 tys., natomiast we wrześniu wzrosła do 3068. Uwagę zwraca jednak kamień milowy dla szybkich stacji ładowania (DC), których jest po ostatnim miesiącu 1008. Stacji podających prąd zmienny (AC) jest natomiast 2060. Jest to jednak liczba stacji, a samych punktów ładowania jest po III kwartałach br. ponad 6,1 tys.

Przeczytaj też: Kręte drogi Izery. Jest ziemia pod fabrykę aut, w tle wymiana zdań z NIK

Wzrost liczby szybkich stacji ładowania, podających od razu prąd stały, jest szczególnie ważny dla rozwoju elektromobilności. W punktach tego typu można w krótkim czasie naładować elektryka i to właśnie one są obecnie potrzebne najbardziej. Niedawno resort klimatu wskazał potencjalne lokalizacje stacji przy wielu trasach w Polsce, ma to na celu zagęszczenie infrastruktury przeznaczonej dla elektryków.

Przedstawiciele PZPM i PSPA zaznaczają, że wrzesień 2023 r. zapisze się w historii polskiej elektromobilności jeszcze z dwóch powodów. Jak zauważa Maciej Mazur, szef PSPA, po raz pierwszy w całym kraju było zarejestrowanych ponad tysiąc autobusów elektrycznych. Jednocześnie przekroczony został jeszcze jeden próg – dotyczący zarejestrowanych pojazdów wyłącznie elektrycznych (BEV).

Przeczytaj też: Volvo na początku 2024 r. kończy z produkcją diesli

– Warto zauważyć, że wrzesień był miesiącem, w którym przekroczyliśmy próg 50 tys. sztuk zarejestrowanych pojazdów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach – mówi Jakub Faryś, cytowany w komunikacie.

Między styczniem a wrześniem tego roku przybyło prawie 17 tys. elektrycznych aut osobowych lub użytkowych (m.in. dostawczych). W porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. to wzrost o 57 proc.

Fot. Otplp, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies