Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zwierciadła, panele, a do tego magazyn energii i elektrownia. Instalacja z Australii to unikat

W Carwarp zaczęła działać innowacyjna elektrownia słoneczna opracowana przez firmę RayGen. W przyszłości podobne instalacje chce budować Photon Energy

Do obecności farm fotowoltaicznych w krajowym krajobrazie zdążyliśmy już przywyknąć. Nowością nie są też trackery, czyli urządzenia ustawiające panele pod takim kątem, by zbierały jak najwięcej energii słonecznej. Australijska spółka RayGen poszła o krok dalej i zastosowała nową technologię. Na swojej farmie w miejscowości Carwarp w stanie Wiktoria rozstawiła zaledwie kilka paneli fotowoltaicznych (PV), ale za to dodatkowo kilkaset zwierciadeł.

Przeczytaj też: Administracja Bidena wspiera firmy wyłapujące CO2

Lustra kierują promienie słoneczne na panele, których łączna moc wynosi 4 MW. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć bardzo wysoką, bo aż 90-procentową wydajność instalacji. Co natomiast z ciepłem, które powstaje w wyniku skupienia promieni w jednym miejscu? RayGen rozwiązał ten problem w prosty sposób: do stałego chłodzenia modułów fotowoltaicznych używa wody. Nagrzewa się ona nawet do 95 stopni Celsjusza, a potem jest magazynowana na terenie farmy. Dzięki temu poza elektrownią, w Carwarp, powstał też magazyn ciepła o mocy 2,8 MW i pojemności około 50 MWh.

Poza przechowywaniem ciepłej wody magazyn może posłużyć także do produkcji prądu. Zbiorniki na ciepłą i zimną wodę są połączone, a różnica temperatur między nimi jest jest wykorzystywana do generacji energii elektrycznej (zastosowana tam technologia to ORC, organiczny cykl Rankine'a). W efekcie cała instalacja RayGen może dostarczać energię nie tylko w dzień, ale również w nocy, co rozwiązuje jeden z głównych problemów, z jakimi mierzy się obecnie energetyka odnawialna na świecie.

Przeczytaj też: Żagle na miarę XXI w., które mają zdekarbonizować morską żeglugę

Technologia RayGen będzie rozwijana także w większej skali. Stanie się to za pośrednictwem Photon Energy Group, która jest obecna m.in. w Polsce, a w RayGen ma 7,6 proc. udziałów. Photon Energy zbuduje w australijskim Yadnarie farmę fotowoltaiczną o mocy 200 MW i magazyn energii o mocy 115 MW. Pierwsze doświadczenia przy takich instalacjach spółka już zebrała, ponieważ jej przedstawiciele byli członkami komitetu sterującego przy projekcie Carwarp.

Fot. mat. prasowe

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies