Zakład oddano do użytku w maju tego roku, jest największym tego typu w Europie
W fabryce Northvolt Dwa w Gdańsku, w ramach rozruchu linii produkcyjnej, rozpoczął się montaż pierwszych systemów magazynowania energii – ogłosił Northvolt Poland, polska odnoga szwedzkiej spółki. Dla Northvolta to kolejny etap rozwoju – wytwarza systemy bateryjne w Gdańsku od 2019 roku, ale w wynajętej przestrzeni. Teraz będzie dysponował własną fabryką. Na oficjalne otwarcie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać – zaplanowano je na koniec 2023 r.
Przeczytaj też: Nowe doniesienia o GigafactoryX w Pruszkowie
Docelowe zdolności produkcyjne zakładu mają sięgnąć 5 GWh rocznie (tyle wyniesie łączna pojemność wytwarzanych tam baterii i magazynów). W Northvolt Dwa powstawać będą m.in. stacjonarne i mobilne magazyny energii, zarówno dla przemysłu, jak i dla klientów indywidualnych. W przyszłości zdolności produkcyjne fabryki mogą wzrosnąć do 12 GWh.
Zakład ma też odegrać ważną rolę w projekcie Northvolta NorthStor Plus, który uzyskał wsparcie z unijnego Funduszu Innowacji. Więcej o tym przedsięwzięciu przeczytasz w wywiadzie z prezesem Northvolt Poland Robertem Chryc-Gawrychowskim.
Przeczytaj też: Rozpędzony przemysł bateryjny trafił na barierę
Mniej więcej w tym samym czasie, gdy wystartowała produkcja w Gdańsku, Northvolt poinformował, że pozyskał dodatkowe 1,2 mld dolarów finansowania dłużnego na potrzeby całej grupy. „Dzięki podwyższeniu kapitału Northvolt pozyskał już ponad 9 miliardów dolarów w kapitale własnym i dłużnym, aby zrealizować zamówienia o wartości ponad 55 miliardów dolarów od kluczowych klientów, takich jak BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group” – czytam w komunikacie spółki.
Szwedzka firma ma zakłady rozrzucone po całym świecie, m.in. w Kalifornii. W Polsce produkuje magazyny energii, z kolei w Szwecji – baterie do aut elektrycznych. Rozwija też gigafabrykę w niemieckim Heide, która, podobnie jak ta w Gdańsku, ma wytwarzać systemy bateryjne.