Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dalej lubimy zieloną energetykę, ale widać też rosnące zainteresowanie atomem i... węglem

Polki i Polacy odpowiedzieli na pytania dotyczące m.in. tego, w jaki sposób zamierzają poradzić sobie z wysokimi cenami energii

Przechodząca rebranding spółka z rynku płatniczego Blue Media, które zmienia się w Autopay, opublikowała raport „Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”. Zawarto w nim wyniki badania przeprowadzonego przez Satisface na temat podejścia rodaków do energetyki.

Pytani o to, które źródła energii powinny dominować w Polsce, najczęściej wskazywali te odnawialne. W sondażu z 2023 r. za OZE opowiedziało się 81 proc. ankietowanych (spadek z 89 proc. w roku 2022).

Przeczytaj też: Sopot najbardziej ekologicznym miastem w Polsce

Z kolei 41 proc. z uczestników i uczestniczek (można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź) wybrało energię jądrową. To największe zaskoczenie w zestawieniu, bo jeszcze w 2020 roku podobnego zdania było tylko 26 proc. badanych, a rok temu – 31 proc.

Duże poparcie uzyskała też energetyka oparta na węglu – 17 proc. (w ujęciu rocznym wzrost o 9 punktów proc.). Jak zauważają autorzy raportu, spada też liczba osób, które oczekują „częściowego bądź całkowitego odejścia od węgla”. „Częściej niż inne grupy wskazują tak najstarsi badani i mieszkańcy największych miast” – czytam.

Przeczytaj też: Czy w Polsce warto inwestować w OZE?

Choć w kwestii węgla nie ma już takiego zdecydowania, co przed laty, to w deklaracjach widać, że ceny surowców energetycznych pchają Polki i Polaków ku transformacji. Szukają oszczędności nie tylko poprzez ograniczenie konsumpcji, ale też inwestują. Ku dociepleniu domu skłania się 59 proc. badanych (rok temu – 42 proc.), a o założeniu fotowoltaiki myśli 43 proc. z ankietowanych (31 proc. przed rokiem). Wyraźny jest też wzrost zainteresowania pompami ciepła – w rok urosło z 25 proc. do 33 proc.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies