Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Administracja Bidena wspiera firmy wyłapujące CO2. Dwa projekty mają 1,2 mld dolarów dofinansowania

To dopiero początek, bo rządowy fundusz ma do rozdysponowania łącznie 3,5 mld dolarów

Amerykański Departament Energii rozstrzygnął pierwszą fazę programu wsparcia dla technologii wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. Na dwa przedsięwzięcia przeznaczy 1,2 mld dolarów. Za jednym stoi konsorcjum zrzeszone wokół firmy Battelle, za drugim – 1PointFive (spółka zależna Occidental Petroleum) i partnerzy.

Przeczytaj też: Fuzja, która zwróciła uwagę niemieckiego rządu

Battele będzie rozwijać projekt o nazwie Cypress w Luizjanie. Chce rocznie wyłapywać ponad milion ton CO2, a później składować go w podziemnych zbiornikach. 1PointFive stworzy swój zakład DAC (skrót od direct air capture, bezpośredni wychwyt CO2 z powietrza) w Teksasie. Również zamierza usuwać około 1 miliona ton CO2 z atmosfery rocznie i magazynować go w kawernach. Roczny wychwyt CO2 przez obydwie firmy (ponad 2 mln ton) to mniej więcej tyle, ile emituje blisko 450 tys. aut benzynowych.

Poniższe nagranie prezentuje technologię 1PointFive (całość jest w j. angielskim).

Jak przekonuje Departament Energii, finansowanie tych przedsięwzięć jest bezprecedensowe – to największa inwestycja w technologie DAC na świecie. Dwa granty to dopiero początek, bo w rządowym funduszu zgromadzono 3,5 mld dolarów i w planach jest wspieranie kolejnych projektów. Dzięki programowi w USA powstawać mają całe huby zajmujące się wychwytem CO2, które pozwolą na realizację innych ambitnych planów całej polityki gospodarczo-klimatycznej administracji Joe Bidena.

Przeczytaj też: Siemens Gamesa w coraz większych tarapatach

Amerykanie po raz kolejny pokazują, że nie zamierzają poprzestać wyłącznie na deklaracjach i wykładają niemałe pieniądze na zielone rozwiązania i spółki z sektorów powiązanych z transformacją. O działaniach USA przeczytasz także w tekstach Europejskie inwestycje w fabryki baterii do aut zagrożone. Amerykanie mogą ściągnąć je do siebie oraz Stany Zjednoczone chcą wyprzedzić UE również w obszarze wodoru. USA z nową strategią.

Fot. 1PointFive

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies