Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Elektromobilność wkracza do polskiego biznesu. Najwięcej aut na prąd mają duże firmy

Nowe światło na to, jak rodzime przedsiębiorstwa podchodzą do elektryfikacji floty, rzuca badanie Carsmile

Co dziesiąta duża i średnia firma w Polsce ma w swojej flocie auta elektryczne (EV) – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Carsmile, które wynajmuje i leasinguje samochody. 12 proc. przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób ma już kilka samochodów na prąd. Z kolei w dużych firmach (powyżej 250 pracowników) ten odsetek jest jeszcze wyższy – z pojazdów z napędem elektrycznym korzysta 16 proc. z nich.

Przeczytaj też: Elektryki przegoniły diesle. Po raz pierwszy w historii

Elektryfikacja flot postępuje powoli. Spośród 300 ankietowanych firm zaledwie 2 proc. zadeklarowało, że „znaczna część” ich aut to elektryki. Co czwarte badane przedsiębiorstwo jeszcze nie korzysta z pojazdów elektrycznych, ale planuje wprowadzić je do użytku. Zdecydowane „nie” elektromobilności mówi 28 proc. badanych podmiotów.

– Widać jednak, że rynek jest spolaryzowany w tej kwestii, podobnie, jak całe społeczeństwo. Część korporacji bardzo odważnie elektryfikuje swoją flotę. Inne stawiają dopiero pierwsze kroki w elektromobilności i mają wiele obaw z tym związanych – ocenia Krzysztof Radke z Carsmile, cytowany w komunikacie.

Wątpliwości związane z samochodami elektrycznymi dobrze obrazują opinie osób zatrudnionych w badanych firmach. Blisko jedna czwarta przynajmniej w najbliższej przyszłości wyklucza przesiadanie się ze spalinowego auta do EV. Spora część ankietowanych ma obawy związane z dostępnością ładowarek oraz ograniczonymi zasięgami pojazdów elektrycznych (w porównaniu ze spalinowymi).

Przeczytaj też: Biedronka i Powerdot będą stawiać ładowarki dla aut

Jak podsumowały niedawno Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w Polsce w I połowie 2023 r. przybyło prawie 11,5 tys. aut całkowicie elektrycznych. Z danych opublikowanych w „Liczniku elektromobilności” wynika, że pod koniec czerwca br. po polskich drogach jeździło ponad 45 tys. całkowicie elektrycznych aut ciężarowych, dostawczych i osobowych.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies