600 MW nowych mocy w fotowoltaice mogą przynieść potencjalne inwestycje w Zachodniopomorskiem, na Mazurach i Podkarpaciu
Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w kwietniu 2023 roku wydały warunki przyłączenia dla trzech instalacji fotowoltaicznych. Uwagę zwraca planowana wielkość farm słonecznych – razem mają dysponować 603 MW mocy. Dla porównania, według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej na koniec I kwartału br. wszystkie elektrownie fotowoltaiczne (także małe, prosumenckie) w kraju dysponowały ponad 12100 MW mocy.
Przeczytaj też: Nowy rekord zielonej energetyki, ale znane już problemy
Uzyskanie warunków przyłączenia nie przesądza, czy projekty zostaną zrealizowane. Uwagę zwraca jednak rozmach inwestorów. Największa z elektrowni ma mieć blisko 290 MW mocy. Projekt rozwija spółka Green Bear Corporation. Jeśli uda się go zrealizować w całości, powstanie największa elektrownia słoneczna w kraju.
Obecny lider, Respect Energy, jest właściwielem PV Zwartowo o mocy 204 MW, ale moc instalacji jeszcze w tym roku ma wzrosnąć do 285,6 MW. Mimo rozbudowy ustępowałaby więc projektowi od Green Bear.
Mniejsze elektrownie chcą rozwijać spółki GF Biała Piska (warunki na 163 MW) i LS 8 (prawie 150 MW). GF to spółka zależna Greenfuture Energy, brytyjskiego dewelopera z branży odnawialnych źródeł energii. Z kolei LS to jedna z kilku spółek-córek powołanych przez Lightsource BP z grupy kapitałowej koncernu paliwowego.
Przeczytaj też: Katastrofa zażegnana, zwrotu w stronę węgla nie było
Z dokumentów PSE wynika, że farmy mogą powstać w trzech województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim oraz podkarpackim. Green Bear ma warunki przyłączenia do stacji elektroenergetycznej Dunowo (Zachodniopomorskie), GF Biała Piska do stacji Ełk Bis (Mazury), a LS 8 – do stacji Jarosław (Podkarpacie).