Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zdecydowana większość Polek i Polaków deklaruje, że oszczędza prąd. Głównie ze względu na ceny

Ceny prądu pozostają głównym impulsem do tego, by szukać oszczędności w gospodarowaniu energią elektryczną. Troska o środowisko jest dużo mniej istotna

96 proc. Polek i Polaków zwraca uwagę na swoje zużycie energii elektrycznej – wynika z najnowszego badania, zleconego przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Głównym powodem, który sprawia, że konsumenci ograniczają zużycie prądu, jest jego cena. Wskazało na to 85 proc. badanych. 13 proc. oceniło natomiast, że robi to ze względu na kwestie środowiskowe.

Przeczytaj też: W 2022 roku światowe emisje CO2 wzrosły o niecały 1 procent

Dokładne wyniki badania przeprowadzonego przez agencję Yotta prezentuje poniższa grafika.

Jak próbujemy oszczędzać prąd? Najczęściej rezygnujemy z niepotrzebnego oświetlenia i wymieniamy je na bardziej energooszczędne. Decydujemy się także na rzadsze korzystanie z prądożernych urządzeń lub wymianę już posiadanych na te o wyższej klasie energetycznej.

Najrzadziej wskazywano wybór innego planu taryfowego, czyli np. tzw. taryfy nocnej, w której cena energii elektrycznej w godzinach po 22:00 jest niższa niż za dnia. Najwięcej oszczędza się uruchamiając np. boiler, zmywarkę czy pralkę w nocy. Taryfy nocne czy dynamiczne nie cieszą się jednak wielką popularnością wśród ankietowanych – zaledwie 3 proc. z nich wskazało, że wybiera taki sposób na oszczędzanie. Może zmieni się to po wejściu w życie zapisów z nowelizacji Prawa energetycznego, których projekt został przyjęty przez rząd w kwietniu br.

Odsetek osób zupełnie nieinteresujących się oszczędzaniem energii jest niewielki (4 proc. wszystkich badanych), ale odpowiedzi udzielane przez tę grupę mogą być wskazówką dla decydentów w sprawie potrzebnych kampanii edukacyjnych. 13 proc. spośród tych osób przyznaje, że nie wie, jak oszczędzać prąd. Z kolei 23 proc. z nich dopiero planuje zająć się tą sprawą.

Przeczytaj też: Kiedy oszczędzać prąd? Operator sieci stworzył apkę

Choć 96 proc. ankietowanych deklaruje, że oszczędza energię elektryczną, to w ujęciu krajowym bardzo tego nie widać. W 2022 roku zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło o 0,53 proc. Z danych PSE za I kwartał 2023 wynika natomiast, że zużycie było o 3,47 proc. niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Z kolei w niedawno opisywanym przez nas raporcie Ember o przełomie 2022 i 2023 roku (okres październik – marzec) Polska była jednym z niewielu państw Unii Europejskiej, w którym zużycie prądu wzrosło i to mimo trwającego kryzysu energetycznego.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies