Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE wybrała dostawcę turbin dla swojej największej farmy wiatrowej

Farma Baltica 2 będzie składać się ze 107 turbin. Dostarczy je Siemens Gamesa

Polska Grupa Energetyczna dla swojej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 wybrała turbiny Siemens Gamesa Renewable Energy. Farma powstaje we współpracy z duńskim Ørsted. Siemens Gamesa w ramach umowy ma też świadczyć usługi serwisowe i gwarancyjne.

Przeczytaj też: W Niemczech uruchomiono wyjątkową morską farmę wiatrową

Na potrzeby projektu morskiej farmy wiatrowej Siemens Gamesa dostarczy 107 turbin wiatrowych, o mocy 14 MW każda. Nie sprecyzowano, jaki model turbiny wybrano. Wszystko wskazuje jednak, że chodzi o SG 15-236 DD lub SG 14-222 DD. Obydwa modele mają moc 14 MW, różnią się jedynie średnicą wirnika.

Baltica 2 to jedna z dwóch morskich farm wiatrowych (MFW), które wspólnie rozwijają PGE i Ørsted w tzw. pierwszej fazie rozwoju morskich farm wiatrowych (offshore wind) na Bałtyku. Baltica 2 ma mieć moc 1,5 GW, z kolei Baltica 3 – około 1 GW. Na razie nie wskazano, z jakich turbin skorzysta mniejsza z farm. W sprawie tego, kiedy zostaną uruchomione, pojawiają się różne informacje. PGE komunikuje, że Baltica 2 ma zacząć pracę w 2027 roku. Jednocześnie strona poświęcona projektom podaje rok 2030 jako termin rozpoczęcia eksploatacji obydwu farm.

Z Siemens Gamesa przy projektach morskich farm wiatrowych współpracuje już inna spółka energetyczna – Polenergia. W lutym 2022 roku razem z Equinorem, z którym będzie stawiać morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III, wybrała turbiny od tego dostawcy (model 14-236 DD). Inna ze spółek zainteresowanych morską energetyką wiatrową, czyli Orlen, wybrał turbiny Vestasa do swojego projektu z Northland Power.

Przeczytaj też: Vestas będzie mieć fabrykę w Szczecinie

Polska Grupa Energetyczna aktywnie działa także w ramach tzw. drugiej fazy offshore wind w Polsce. Jak pisaliśmy, wygrywa z konkurentami rywalizację o lokalizacje dla przyszłych farm wiatrowych na Bałtyku. Wygrała dotychczas cztery konkursy, a dostępnych jest 10 lokalizacji (było 11, ale żaden z oferentów nie był w stanie spełnić norm). Rozstrzygnięcia w sprawie 6 kolejnych poznamy zapewne w najbliższych miesiącach.

Fot. mat. prasowe Siemens

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies