Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jak bilansować pięć grup żywieniowych w diecie wegańskiej? Praktyczne porady

Warzywa, owoce, rośliny strączkowe, zboża pełnoziarniste oraz orzechy i ziarna – są według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podstawą każdej zdrowej diety, nie tylko wegańskiej. W jakich proporcjach je spożywać?

Podobnie jak w każdej zdrowej diecie, także w przypadku weganizmu obowiązuje podstawowe zalecenie, żeby jeść w sposób zróżnicowany, wybierając spośród wszystkich grup żywieniowych. Należy tak robić dlatego, że poszczególne grupy pokarmów roślinnych zawierają odmienne składniki odżywcze, a wszystkie są nam potrzebne. Na przykład rośliny strączkowe są niepokonane jako źródło lizyny, ciemnozielone warzywa liściaste najskuteczniej dostarczają witaminy K, a orzechy są na czele dostawców witamny E.

Najważniejsze w każdej pełnowartościowej diecie są warzywa i owoce. Zaleca się jeść co najmniej 400 g warzyw (około 3 porcji) i 250 g owoców (około 2 porcji) dziennie. W przypadku suszonych roślin strączkowych, które w wielu klasyfikacjach żywieniowych zaliczane są do warzyw, czyli fasoli, ciecierzycy czy soczewicy, porcja to około 70 g surowej lub 125 g ugotowanej. Orzechy, nasiona oleiste lub suszone owoce mogą zastąpić jedną porcję owoców dziennie.

Planując w codziennym menu warzywa i owoce, nie należy mylić ilości z kaloriami. Warzywa i wiele rodzajów owoców ze względu na dużą zawartość wody i stosunkowo niską wartość energetyczną, mogą nie pokrywać zapotrzebowania energetycznego. Dlatego weganie mogą pozwolić sobie nawet na 7 porcji warzyw i owoców dziennie. Powinni też zwracać szczególną uwagę na włączanie do diety produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych a w szczególności orzechów, nasion i olejów roślinnych. Ponadto powinni wybierać najbrdziej bogate w składniki odżywcze warzywa i owoce, czyli warzywa kapustne, cebulowe i liściaste oraz owoce jagodowe i pestkowe (które mają najsilniejsze właściwości przeciwutleniające).

Przeczytaj też: Instrukcja obsługi warzyw

W przypadku produktów zbożowych, takich jak chleb, makaron, ryż i mąka, w każdej diecie najlepszym wariantem są produkty pełnoziarniste. Sycą na dłużej i zawierają więcej składników odżywczych niż produkty z białej mąki, bo dostarczają błonnik i dodatkowe witaminy oraz minerały. Zaleca się spożywanie około 30 g substancji balastowych dziennie pochodzących z produktów pełnoziarnistcyh, warzyw, roślin srączkowych i owoców dziennie. Połowę dziennego zapotrzebowania na błonnik pokrywają na przykład dwie kromki pełnoziarnistego chleba, 100 g ugotowanego pełnoziarnistego makaronu i 4 czubate łyżki płatków owsianych. Badania pokazują, że weganie średnio spożywają znacznie więcej błonnika niż wegetarianie i osoby na diecie mieszanej, a także mają niższy poziom cukru we krwi – co zawdzięczają obecności dużej ilości warzyw w jadłospisie. Uważa się, że produkty z białej mąki można jeść jedynie sporadycznie i dotyczy to również wegan.

Najnowsza wiedza naukowa o odżywianiu zrehabilitowała tłuszcze – obecnie kładzie się nacisk na jakość tłuszczów, a nie ich ilość. Wegnom zaleca się stosowanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia jako uniwersalny olej, a to przez jego wysoką zawartość kwasów tłuszczczowych omega-9, które są wystarczająco stabilne termicznie, co sprawia że można używać ich też w gorących potrawach. Wbrew powszechnym opiniom oliwy można używać również do gotowania i smażenia, ponieważ punkt dymienia osiaga dopiero przy 190 stopniach. Oliwa podobnie jak olej rzepakowy ma wysoką zawartość zdrowych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz dobry stosunek omega-3 do omega-6 i znaczące stężenie witaminy E. Jednak większa część tłuszczów jadalnych w diecie wegańskiej powinna pochodzić z pełnowartościowych produktów zawierających tłuszcz, ponieważ mają w swoim składzie wuęcej składników odżywczych niż wyizolowane oleje. Chodzi tu przede wszystkim o siemię lniane, nasiona chia i konopii a także orzechy włoskie. Oleje kokosowy i palmowy zawierają większe ilości niż inne roślinne tłuszcze nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego można po nie siegać rzdziej niż po oliwę i olej rzepakowy.

Przeczytj też: Dieta pegańska – nowy model odżywiania w stylu eko

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 0,8 g na kilogram masy ciała białka dziennie. Głównym pokamem roślinnym dostarczającym białko są strączki i zboża pełnoziarniste oraz produkty z nich wykonane a także orzechy i nasiona. To właśnie dzięki nim można pokryć zalecane spożycie białka, będąc na diecie wegańskiej. Jeśli osoba ważąca 60 kg na śniadanie zje tofucznicą ze 120 g tofu, 100 g grzybów posypaną 10 g pestek dyni z dwiema kromkami pumpernikla, na obiad zaserwuje sobie 180 g makaronu z soczewicy z 200 g sosu pomidorowego i 20 g orzechów nerkowca już w pierwszej połowie dnia przekroczy dzienne zapotrzebowanie na białko. Dobrym rozpoczęciem dnia byłby również chleb pełnoziarnisty z hummusem i papryką lub płatki owsiane z mlekiem sojowym, orzechami, siemieniem lnianym i owocami. Doskonałym źródłem białka roślinnego są grzyby, pełne również witaminy B2, dzięli czemu rekompensują brak w diecie mleka krowiego.

Jako że w diecie wegańskiej całkowicie rezygnuje się z produktów pochodzenia zwierzęcego, należy zastąpić je roślinnymi odpowiednikami. Chodzi tu przede wszystkim o dostarczenie organizmowi oprócz białka, również wapnia, żelaza, jodu, kwasów omega-3 oraz witamin z grupy B, a przede wszystkim witaminy B12. Na przykład napoje sojowe wzbogcone algami mają tyle samo białka i wapnia co mleko krowie, jednak nie są odpowiednim substytutem witaminy B12. W tym przypadku sprawdzają się migdały, pieczarki i płatki drożdżowe. Biodostępną witaminę B12 weganie znajdą na przykład kapuście kiszonej, kiełkach rzodkiewki, jogurcie sojowym, wapń – w szpinaku i botwinie, żelazo – w pestkach dyni, nasionach sezamu, siemieniu lnianym, płatkach owsianych, suszonych morelach, kaszy jaglanej, amarantusie, komosie ryżowej i soi, jod – w algach morskich. Weganie w swojej diecie sery mogą zastąpić produktami na bazie orzechów i tofu, a mięso teksturowanym białkiem sojowym, grochowym, słonecznikowym lub seitanem.

Więcej przeczytasz książce „Biblia diety wegańskiej. Naukowe fakty obalające mity na temat diety roślnnej” napisanej przez Niko Rittenau wydanej przez Vital.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies