Spółka kojarzona głównie z paliwami rozbudowała fabrykę modułów fotowoltaicznych na Podkarpaciu
Zakład PZL Sędziszów doczekał się rozbudowy linii produkcyjnej modułów fotowoltaicznych. Teraz będzie mógł dostarczać trzy razy więcej paneli, o łącznej mocy do 45 megawatów rocznie. W fabryce produkowana jest fotowoltaika w technologii krzemowej monokrystalicznej.
Przeczytaj też: Panele fotowoltaiczne pokryją dachy bloków w Polsce?
Prawie dwa lata temu grupa Unimot, w której skład wchodzi PZL Sędziszów, uruchomiła własną linię do produkcji paneli fotowoltaicznych w fabryce w Sędziszowie Małopolskim (woj. podkarpackie). Wcześniej w zakładzie produkowano filtry, a rozszerzenie działalności było odpowiedzią na zapotrzebowanie na „polskie panele PV”, gdy z powodu pandemii zmniejszyły się dostawy komponentów dla paneli z Chin. Jak wyjaśnia spółka w komunikacie, zainteresowanie produktem z Polski, w szczególności w Europie, tylko wzrosło. Stąd decyzja o rozbudowie, a Unimot nie wyklucza kolejnej.
Sprzedażą zajmuje się inna firma z grupy Unimotu – to Avia Solar, która działa w branży fotowoltaicznej. Firmy mogą także zamówić produkcję paneli pod swoimi markami. W Sędziszowie produkowane są panele do wielkości M12, a komponenty do nich dostarczają 3M, Intefloat i DOW.
Przeczytaj też: Energetyczna pomoc dla Ukrainy. Fotowoltaika z Polski dla szkół i szpitali
Unimot chwali się, że napędza zieloną transformację nie tylko poprzez produkcję paneli PV. Każdy z produktów ma przypisany kod QR, który pozwala na śledzenie jego cyklu funkcjonowania aż do recyklingu.