Piotr Woźny w tydzień po tym jak został prezesem funduszu ochrony środowiska, ogłosił konsultacje w sprawie współpracy banków przy programie „Czyste powietrze”
Piotr Woźny 30 sierpnia został prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od razu ogłosił, że rusza z realizacją postulatów, których nie udało mu się przeforsować, gdy był „tylko” pełnomocnikiem rządu do spraw programu „Czyste powietrze”.
Dzisiaj NFOŚiGW uruchomił konsultacje w sprawie modelu współpracy między funduszem a bankami przy realizacji programu.
Przeczytaj też: Ultimatum w sprawie pieniędzy na „Czyste powietrze”
– Polskie banki są w elitarnym gronie najnowocześniejszych i najbardziej stabilnych instytucji w Europie. Zapraszamy teraz sektor bankowy do współpracy, po to aby jak najszybciej poprawić jakość powietrza w Polsce – cytowany jest Piotr Woźny w opublikowanym przez fundusz komunikacie.
Dzisiejszy krok pokazuje jednocześnie, jak ścierają się interesy poszczególnych resortów w rządzie PiS. Wcześniej minister środowiska Henryk Kowalczyk tłumaczył, że na włączenie banków do realizacji programu nie pozwalają polskie przepisy, a konkretnie prawo zamówień publicznych. Chciał, by dystrybucją pieniędzy zajmowały się regionalne fundusze środowiska i samorządy.
Przeczytaj też: PKP interesują się w energetyką słoneczną
Włączenia banków do „Czystego powietrza” oczekują m.in. Komisja Europejska i Bank Światowy. W ramach programu trzeba zmodernizować około 4 mln budynków. Do rozdysponowania jest 103 mld zł, które Polska musi wydać do 2029 roku. Większość środków pochodzić będzie z unijnego budżetu na lata 2021-2027.