Columbus zapowiedział ten krok w połowie 2022 roku
Należąca do francuskiego koncernu spółka Engie Zielona Energia kupiła od Columbus Energy 100 proc. udziałów w projektach farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW. Nie doprecyzowano, ile dokładnie planowanych elektrowni słonecznych trafiło pod młotek oraz na jakim etapie są poszczególne inwestycje. Columbus przekazał jedynie, że są „na etapie finalizacji budowy, elektryfikacji lub eksploatacji”.
Przeczytaj też: Polskie górnictwo idzie w fotowoltaikę. JSW szuka finansowania
Pierwsza transza sprzedaży obejmuje spółki z projektami o łącznej mocy 32,8 MW, kolejne transze planowane są na 2023 rok. Łącznie Engie zapłaci co najmniej 97,6 mln euro. Kwota może zostać powiększona o udział w zyskach tych farm do 2026 r. – Sprzedaż części naszych projektów farmowych to zaplanowane, strategiczne działanie, które zaowocuje poprawą bilansu i znaczącym zmniejszeniem odsetek w grupie kapitałowej – mówi prezes Columbusa Dawid Zieliński, cytowany w komunikacie.
Columbus zamierza przeznaczyć środki pozyskane ze sprzedaży farm na spłatę zobowiązań w mBanku oraz Zielonych Obligacji, a także zmniejszenie zadłużenia u jednego ze swoich akcjonariuszy – DC24. Columbus już w połowie roku ogłosił, że zdecyduje się na sprzedaż części farm ze swojego portfolio. Wówczas mowa była o łącznej mocy 62 MW działających elektrowni słonecznych oraz 43 MW w budowie.
Przeczytaj też: Rekordowy rok dla fotowoltaiki w Europie, Polska na podium
Spółka ma za sobą zawirowania w 2022 roku, ale nie zrezygnowała z planu wejścia w wielkoskalowe magazyny energii. Pisaliśmy o nich w sierpniu, gdy Columbus ogłosił, że wykupił udziały w spółce, która zdobyła zgodę na przyłączenie do sieci instalacji o mocy 133 MW. Firma chce w latach 2024-2026 postawić magazyn energii o pojemności 532 megawatogodzin. Pod koniec grudnia Columbus poinformował, że zakontraktował w aukcji na rynku mocy na rok 2027 obowiązek mocowy dla swojej instalacji. Magazyn ma ponad 123 MW mocy.