Prace nad nowelą, która wprowadzi w Polsce system kaucyjny, ciągną się od miesięcy. Dlatego branżowa organizacja zdecydowała się wystąpić do Mateusza Morawieckiego z apelem, by sfinalizować choćby rządowy etap prac nad wyczekiwanym od dawna przepisami
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego, by w końcu zakończono prace nad projektem nowelizacji ustawy, która wprowadzi w Polsce system kaucyjny. Jak podkreśla organizacja, stworzenie ujednoliconego systemu poprawi selekcję opakowań oraz zwiększy poziomy zbiórki odpadów, które nadają się do recyklingu.
Przeczytaj też: Gospodarka obiegu zamkniętego to przyszłość czy utopia?
PSZW zaznacza, że popiera „wysiłki” podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, by wdrożyć system kaucyjny. „Przedłożony projekt jest dobrym, kompromisowym rozwiązaniem, uwzględniającym stanowisko strony społecznej, przedsiębiorców, jak i strony samorządowej. Powstał w wyniku dwuletnich konsultacji prowadzonych przez MKiŚ z ww. grupami interesariuszy” – czytam w liście PSZW do premiera.
Organizacja angażuje się w prace nad projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi od dawna. Projekt nadal nie trafił pod głosowanie na Radzie Ministrów, a jego historia jest długa i wyboista (niczym projektu dotyczącego ustawy wiatrakowej, o którym pisaliśmy).
Pierwsza wersja projektu w sprawie systemu kaucyjnego pochodzi jeszcze z 2021 roku, czuwał nad nim wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zakładano, że dokument uda się przyjąć w pierwszym kwartale 2022 r. W maju 2022 roku projekt nadal nie doczekał się przyjęcia, a organizacje zajmujące się gospodarką obiegu zamkniętego biją na alarm, że przepisy wymagają załatania. Do projektu ustawy wpłynęło 800 uwag, nie brakowało apeli, by w systemie uwzględnić aluminiowe puszki.
Przeczytaj też: Recykling? Polska jest w ogonie Europy
W systemie kaucyjnym 2.0 w odmienionej wersji uwzględniono także puszki metalowe i stalowe. Wiele wskazuje na to, że po ponad roku prac, projektem zajmie się Stały Komitet Rady Ministrów. Z przewidywaniem, kiedy to nastąpi, lepiej się wstrzymać. Nowelizacja miała – tak deklarował wiceminister Ozdoba we wrześniu – jeszcze w październiku 2022 r. trafić do Sejmu.
Własne plany na systemy kaucyjne ma Komisja Europejska, która chce, by państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wprowadzenia takich rozwiązań. Więcej na ten temat w tekście Od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Nowe pomysły Komisji Europejskiej.
Fot. KPRM