Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
KGHM z dodatkową, zieloną energią. Kupi ją od Projekt Solartechnik

Miedziowy koncern podpisał kontrakt, na mocy którego dostawa energii z farmy fotowoltaicznej rozpocznie się na początku 2023 roku

Energię ze słońca dla KGHM produkować będzie farma fotowoltaiczna Żuki w woj. wielkopolskim. Instalacja należy do Projekt Solartechnik, spółki fotowoltaicznej z grupy Famur. Moc elektrowni to 5,2 megawata. KGHM kupi płynący z niej prąd na podstawie umowy cPPA (Corporate Power Purchase Agreement), w ramach której odbiorca płaci za energię stałą stawkę. W tym wypadku dodatkowym atutem kontraktu jest to, że będzie to energia z zielonymi certyfikatami. Wytwórcy z kolei zabezpieczają swoje interesy – mają stałego kontrahenta na lata i pewność, że sprzedadzą wyprodukowaną energię.

Przeczytaj też: Kryzys dociska firmy. 3/4 z nich planuje przejście na zieloną energię

Dostawy energii z farmy Żuków mają rozpocząć się od początku roku 2023. Budowa w woj. wielkopolskim już trwa. Jak podkreślają KGHM i Projekt Solartechnik, umowa między nimi jest nietypowa. Kontrakt zakłada, że KGHM odbierze energię z farmy bezpośrednio. Większość umów w Polsce zakłada jedynie zakontraktowanie energii i jej rozliczenie, a wytworzony prąd trafia do krajowej sieci. Jak wiadomo, energii elektrycznej nie da się „oznaczyć”. A w Polsce w 70 proc. nadal pochodzi ona z węgla.

Kontrakt zawarto w modelu Pay-As-Produced, a więc KGHM będzie płacić za energię faktycznie wytworzoną przez farmę. Z kolei producent – Projekt Solartechnik – nie musi z góry zobowiązywać się, ile energii elektrycznej sprzeda. Umowy PPA stopniowo stają się w Polsce coraz bardziej popularne. W ostatnich miesiącach podpisały je np. polski oddział Amazona, Skanska czy Nestlé.

Przeczytaj też: ZE PAK zdetronizowany, największa farma słoneczna w Polsce już działa

KGHM w komunikacie podaje, że zakup energii ma pozwolić m.in. na uniezależnienie się od wahań cen energii. Spółka przed laty komunikowała, że poprzez akwizycje i własne inwestycje będzie „zazieleniać” swój biznes i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Oddała do użytku np. instalację fotowoltaiczną przy Hucie Legnica.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies