Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Recykling łopat ma być jeszcze łatwiejszy. Siemens Gamesa komercjalizuje swój pomysł

RecyclableBlades sprawdziły się na farmie Kaskasi, więc producent umieścił je w ofercie

Siemens Gamesa skomercjalizowała technologię nadających się do recyklingu łopat w wiatrakach. Ich nazwa to RecyclableBlades. Niemiecki producent ogłosił, że zbiera zamówienia na turbiny z wykorzystaniem swojego patentu.

Pierwsza morska farma wiatrowa, która z nich korzysta to elektrownia Kaskasi na Morzu Północnym. Pisaliśmy już o montażu tych turbin na farmie RWE w marcu bieżącego roku. Ponieważ projekt zakończył się sukcesem, w ofercie producenta można już znaleźć RecyclabeBlades.

Przeczytaj też: Turbina Haliade-X decyzją sądu zakazana w USA

Siemens Gamesa w 2021 roku ogłosił, że zamierza wprowadzić do oferty nowy rodzaj łopat. Są produkowane przy użyciu nowego rodzaju żywicy, która nadal zapewnia trwałość, ale gdy łopata się zużyje, można ją „rozłożyć”. Jak zapewnia producent, później wystarczy zanurzyć łopatę w kwasie, by rozdzielić włókno szklane czy inny materiał i ponownie zastosować jej elementy składowe.

Spółka zamierza rozwijać produkcję nadających się do ponownego użycia łopat i innych części wiatraków. Deklaruje, że produkowane przez nią turbiny wiatrowe będą do 2040 roku w pełni recyklingowalne. Rozwiązania podobne do tych od Siemens Gamesa zapowiadał duński Vestas.

Przeczytaj też: Vestas ma prototyp ogromnej turbiny

Podobne projekty to odpowiedź na największy problem energetyki wiatrowej. By turbiny były wydajne, ich łopaty muszą być niezwykle trwałe. Aby osiągnąć odpowiednią twardość, są mocno spajane. Później występują komplikacje z rozłożeniem ich na części, a w efekcie łopaty często są zakopywane w ziemi. Problem dotyczy przede wszystkim starszych modeli, obecnie wycofywanych z użycia. Pojawiały się pomysły, by np. kruszyć zużyte łopaty, jednak jest to kosztowne.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies