Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Energia z farmy fotowoltaicznej Miłkowice dla Amazona. Amerykański koncern z jedną z większych umów w kraju

Elektrownia słoneczna na Dolnym Śląsku dopiero powstaje. Znalazł się już chętny na całą energię przez nią wytwarzaną

Polski oddział Amazona podpisał umowę na zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej Miłkowice. Elektrownię buduje hiszpański koncern Q-Energy, który grunty wydzierżawił na 29 lat od gminy Miłkowice. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na koniec 2023 roku. Gdy w maju ogłaszano budowę farmy na terenie Dobrzejowa i Jakuszowa na Dolnym Śląsku, informowano, że będzie mieć moc 113 megawatów.

Przeczytaj też: Kryzys dociska firmy. 3/4 z nich planuje przejście na zieloną energię

Amazon w komunikacie wskazuje natomiast, że elektrownia w gminie Miłkowice będzie mieć około 87 MW mocy zainstalowanej. Różnica jest spowodowana zapewne tym, że elektrownie słoneczne są oddawane do użytku etapami. Niewykluczone też, że dokonano korekty w projekcie. Nawet przy założeniu, że elektrownia będzie miała mniejszą moc, pozostanie jedną z największych w kraju. Ten tytuł na razie należy do farmy fotowoltaicznej Brudzew, należącej do grupy Zygmunta Solorza.

Amazon nie podaje, w jakim stopniu zielona energia z farmy pokryje zapotrzebowanie spółki na prąd i na jaki okres podpisano umowę. Z wpisu Anny Papki, menadżerki Amazona ds. polityki publicznej wynika natomiast, że spółka zakontraktowała całą energię, którą wyprodukuje farma Miłkowice.

„Miłkowice w dolnośląskim – to tu powstaje jedna z największych w Polsce farm fotowoltaicznych, z której energię odnawialną w całości odbierze Amazon” – napisała w serwisie LinkedIn, ogłaszając zawarcie umowy. Spółka nieprzypadkowo pisze o tej umowie jako jednej z największych w Polsce. Farma ma generować rocznie około 120 gigawatogodzin zielonej energii. To tyle, ile przez rok zużywa około 57 tys. gospodarstw domowych.

Amazon to kolejna międzynarodowa spółka, która w ostatnim czasie podpisuje w Polsce umowę PPA (Power Purchase Agreement). Wcześniej na taki krok zdecydowało się Nestlé. Na mocy takich kontraktów właściciel odnawialnych źródeł energii wprowadza zieloną energię do systemu. Płaci za nią kontrahent. Później i tak korzysta z energii z sieci, która w Polsce pochodzi głównie z węgla.

Przeczytaj też: Farma wiatrowa na torze testowym Mercedesa

Warto jednak zwrócić uwagę na zakładaną przez Amazon roczną generację z farmy Miłkowice. Przy 87 megawatach mocy zainstalowanej generacja na poziomie 120 GWh w skali roku byłaby imponującym wynikiem, zwłaszcza w polskich warunkach. Wspomniana farma Brudzew przy 70 MW mocy zainstalowanej ma wytwarzać rocznie około 68 GWh energii. Możliwe, że w przypadku farmy Miłkowice zastosowane zostaną np. trackery, czyli dodatkowy element konstrukcji stelażu, na którym rozmieszczono panele. Trackery pozwalają na ustawianie paneli pod odpowiednim kątem w zależności od warunków pogodowych, zwiększając wydajność farmy.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies