Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Niemcy zdecydowali o wydłużeniu pracy elektrowni atomowych? To nieprawda

Niemieckie ministerstwo dementuje informacje WSJ dotyczące ostatnich elektrowni jądrowych za Odrą

Amerykański dziennik „The Wall Street Journal” poinformował we wtorek 16 sierpnia, że Niemcy wydłużają pracę swoich ostatnich elektrowni jądrowych. O radykalnym zwrocie w ich polityce energetycznej rozmawia się w ostatnich miesiącach bardzo często. To efekt dotychczasowego uzależnienia niemieckiej gospodarki od paliw z Rosji.

Informacje WSJ wywołały entuzjastyczne reakcje wśród zwolenników energetyki jądrowej. Jak jednak wynika z informacji green-news.pl, doniesienia te nie są prawdziwe.

Przeczytaj też: Odra skażona. Konkretów nadal brak

„Informacja ta nie jest trafna i nie ma żadnych podstaw faktycznych. Co więcej, mogę wskazać, że stress testy sprawdzające stabilność sieci elektroenergetycznej nadal trwają” – odpowiedziało na nasze pytanie biuro prasowe niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu.

O tym, że testy mające sprawdzić, jak system energetyczny po drugiej stronie Odry poradzi sobie, jeśli pracujące bloki jądrowe zostaną utrzymane w ruchu, pisaliśmy w ostatnim czasie. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że utrzymanie w ruchu ostatnich elektrowni jądrowych w Niemczech „może mieć sens”.

Przeczytaj też: Niemcy mają problem z Renem. Zagrożony jest transport

Gorąca debata o przedłużeniu pracy atomu w Niemczech trwa od wiosny. Wcześniej przez długie lata pracowano nad osiągnięciem pełnego społecznego konsensusu, że energetyka jądrowa musi odejść do przeszłości. Agresja Rosji na Ukrainę obnażyła jednak słabość polityki energetycznej Niemiec. W tej sytuacji coraz wyraźniej widać, że własne dostawy zeroemisyjnej energii z atomu są dużym atutem. Problem w tym, że po dekadach kampanii społecznych atom jest uważany za Odrą za kontrowersyjną technologię.

Współpraca: Kacper Świsłowski

Foto: Bundeskanzler Olaf Scholz, Twitter

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies