Dzięki temu powstanie 1,5 tysiąca nowych punktów ładowania
GreenWay Polska to największy działający w kraju operator sieci ładowarek. Jest obecny w kraju od 2016 roku, kiedy to uruchomił pierwszą szybką publiczną stację w warszawskich Złotych Tarasach, wciąż się rozwija. W lutym br. otrzymał od inwestorów 85 mln euro (ponad 390 mln zł) wsparcia. Obecnie ogłasza, że 330 mln zł wyda na budowę infrastruktury w Polsce. Do 2026 roku planuje oddać do użytku 1,5 tys. nowych punktów ładowania. Dodatkowo wymieni część już działających – zyskają większą moc.
Przeczytaj też: Polenergia dostarcza zieloną energię do stacji ładowania GreenWay
825 nowych stacji ładowania zapowiedzianych do 2026 roku będzie powstawać etapami. Pierwszych 70 stacji (120 punktów ładowania) GreenWay Polska zamierza oddać jeszcze w tym roku. Do końca 2022 r. wymieni też 60 stacji o mocy 50 kW na znacznie szybsze. Większość ma mieć moc 150 kW. Ta duża moc ma się stać standardem GreenWay.
– Nauczeni dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie potrzeb kierowców, w naszych planach rozwojowych uwzględniliśmy także huby ładowania, czyli miejsca, w których elektromoblini będą mieli do swojej dyspozycji co najmniej kilka punktów ładowania. Kilka tego typu obiektów już uruchomiliśmy, w przygotowaniu jest kilkadziesiąt kolejnych – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.
Firma zapowiedziała także pojawienie się urządzeń o mocy 200 kW. Jednak przyznaje, że nie wszędzie będzie możliwe wprowadzanie szybkich zmian. Przyczyna jest prosta – stan infrastruktury energetycznej.
Przeczytaj też: Nowe dane z Licznika Elektromobilności w Polsce
Firma wdrożyła w ostatnich tygodniach nową aplikację dla klientek i klientów. Rozwija usługi ładowania dla biznesu i wspólpracuje z instytucjami finansowymi także w celu umożliwiania leasingowania stacji ładowania.
Szybko rozwija także usługi serwisowe stacji ładowania. Na 2023 rok spółka zapowiada w tym obszarze rekrutację na nowe stanowiska.
W sieci GreenWay jest obecnie ok. 50 tys. zarejestrowanych użytkowniczek i użytkowników. W ciągu miesiąca firma dostarcza ok. 850 tys. kWh energii dla aut z wtyczką w Polsce. Ma 910 punktów ładowania (460 stacji), a mniej więcej w połowie z nich można się ładować szybko (prądem stałym DC). Firma działa także na terenie Słowacji – tam ma swoje biznesowe korzenie. Oferuje szerokie usługi roamingowe. Oznacza to, że będąc zarejestrowanym użytkownikiem lub użytkowniczką można dzięki aplikacji lub karcie RFID podróżować po niemal całej Europie i rozliczać sesje ładowania poprzez GreenWay.
Zdjęcie: mat. prasowe GreenWay