Elektrownia słoneczna zacznie produkcję energii w połowie 2023 r. Zasili 16 tys. gospodarstw domowych
W Mysłowicach rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze na terenie przyszłej farmy fotowoltaicznej (PV) Taurona. Planowana elektrownia słoneczna ma mieć łączną moc blisko 100 MW, powstanie na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych.
Przeczytaj też: „Kajdan mocy” od Columbusa ma pomóc z wyłączającą się fotowoltaiką
W pierwszej fazie farma będzie mieć moc 37 MW, potem, po rozbudowie, dodane zostanie 60 MW mocy. Elektrownia słoneczna będzie składać się z 94 tys. paneli fotowoltaicznych i zajmie 16 hektarów (to więcej niż 22 boiska do piłki nożnej).
Roczna produkcja energii z farmy ma pozwolić na zasilenie 16 tys. gospodarstw domowych. „Niezmiernie istotny jest tu efekt ekologiczny, produkcja energii ze słońca to ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton” – zaznacza Tauron. Prąd z instalacji ma popłynąć już w połowie 2023 roku.
Gdy farma fotowoltaiczna w Mysłowicach zostanie wybudowana, stanie się jedną z największych w kraju, jeśli nie największą. W tej chwili rekordzistka działa w gminie Brudzew – ma 70 MW mocy, należy do grupy ZE PAK. Jednocześnie powstaje jeszcze farma PV w Zwartowie, która ma mieć ponad 285 MW mocy, za tę inwestycję odpowiedzialne są Respect Energy i Goldbeck Solar.
Przeczytaj też: Mamy w Polsce duży problem z przyłączaniem nowych elektrowni słonecznych
Tauron w marcu 2022 roku wydzielił w swojej grupie spółkę Tauron Zielona Energia, która nadzoruje wszystkie przedsięwzięcia koncernu związane z energią odnawialną. W planach spółki jest powiększenie mocy w OZE o 900 MW w wiatrakach i około 300 MW w fotowoltaice. W czerwcu Tauron ogłosił, że kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w woj. zachodniopomorskim o mocy 60 MW.