Koncern energetyczny wkrótce będzie miał już ponad 300 stacji
Tauron Dystrybucja ma już ponad 70 działających stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Buduje przyłącza dla kolejnych 200. Powstaną w 10 gminach na Śląsku. Nowe ładowarki dostarczy polska firma PRE Biel. Trafią do Bielska Białej, Częstochowy, Gliwic i Tarnowa. W każdym nowym urządzeniu będą się mogły ładować dwa auta jednocześnie. Moc każdego złącza to 22 kW. Producent zapewnia, że urządzenia wykonane są z myślą o łatwym recyklingu w przyszłości. Do ich produkcji użyto aluminium i hartowanego szkła.
Przeczytaj też: Tauron intensywnie inwestuje w OZE
PRE Biel dostarczy urządzenia do końca trzeciego kwartału br. Nowe stacje mają być montowane wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Tauron pomaga w ten sposób samorządom wywiązać się z ustawowego obowiązku. Jeśli samorządy nie zapewnią odpowiedniej liczby punktów ładowania, powinien interweniować Operator Systemu Dystrybucyjnego, który działa na tym terenie.
W związku z tym Tauron powinien oddać do użytku 768 punktów ładowania w 12 gminach. Spółka ma już ponad 70 ogólnodostępnych stacji o różnej mocy. Po podłączeniu nowych 200, które są w przygotowaniu, Tauron będzie już operatorem ponad 300 stacji i udostępni odpowiednią liczbę publicznych punktów.
Przeczytaj też: Tauron chce sam sprawdzić czy wodór to opłacalne paliwo dla energetyki
Tylko trzy gminy z obszaru, na którym działa Tauron – Katowice, Kraków i Wrocław – na czas zrealizowały narzucone przez ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych cele. Co ciekawe, sam Tauron doświadcza braków regulacyjnych, które przyspieszyłyby prace nad przyłączami i oddawanie stacji do użytkowania.
– Z punktu widzenia operatora systemu dużym wsparciem w przyspieszeniu procesu byłyby dodatkowe rozwiązania prawne, umożliwiające dystrybutorowi skrócenie formalności związanych z pozyskaniem prawa do montażu urządzeń na nieruchomościach. Przy dzisiejszych uregulowaniach prawnych proces ten zajmuje największą część czasu w całym projekcie – mówi Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych ułatwiła już w pewnym stopniu budowę infrastruktury. Firmy mogą liczyć na pierwszeństwo przyłączenia, preferencyjną stawkę opłaty za przyłączenie oraz specjalne stawki za świadczone usługi dystrybucji.