Firma carsharingowa, dostawca przesyłek, operator sieci ładowania: co łączy te firmy? Tak jak wiele polskich przedsiębiorstw, pomagają osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie
Firmy wpisujące się w trend nowej mobilności i gospodarki o obiegu zamkniętym świetnie sprawdzają się w kryzysowej sytuacji wywołanej przez atak Rosji na Ukrainę.
Panek Carsharing udostępnił w ostatnich dniach 1000 samochodów, by transportować nimi pomoc na granicę polsko-ukraińską i odbierać uciekających z terenów wojny. Na tę informację błyskawicznie zareagowali wolontariusze i wolontariuszki. Było ich znacznie więcej niż samochodów Panka. Firmę wsparł koncern paliwowy Circle K, który zapewnił za darmo paliwo do aut.
KOMUNIKAT
— PANEK CarSharing (@PANEKcarSharing) February 25, 2022
Przepraszamy za niedogodności w najbliższych dniach, zdecydowaliśmy się wyłączyć 1000 samochodów i przeznaczyć na wsparcie w transporcie z Ukrainy. Nasi pracownicy wyruszyli w trasy, akcję zaplanowaliśmy na cały weekend.
Chcesz pomóc, zgłoś się na BOK 📧 bok@panekcs.pl pic.twitter.com/Ph7TkfMpOa
Przeczytaj też: Nie kupuj. Wypożycz! To nowy zielony trend
Założyciel InPost, Rafał Brzoska, informował natomiast w mediach społecznościowych, że kurierzy jego firmy będą wozić pomoc dla Ukrainy. Pierwsze transporty są już przygotowywane.
Z kolei GreenWay, operator sieci ładowania dla samochodów elektrycznych, udostępnia swoją infrastrukturę osobom uciekającym z Ukrainy autami z wtyczką. Również osoby przewożące po Polsce Ukraińców autami elektrycznymi mogą liczyć na wsparcie operatora.
Warto dodać, że elektromobilność na Ukrainie jest bardzo popularnym tematem. Na koniec 2021 roku było tam zarejestrowanych około 30 tys. aut w pełni elektrycznych (czyli więcej niż w Polsce), a w kraju jest gęsta sieć punktów ładowania.
Transport darów dla Ukrainek i Ukraińców do PCK w Warszawie umożliwia bez opłat Uber. Informacja pojawia się w aplikacji.
Przeczytaj też: Ubrania do Oddania ruszają ze współpracą z 4F. Dla marki odzieżowej to przełom
Z kolei Ubrania do Oddania (UDO), firma zajmująca się gospodarką cyrkularną w branży odzieżowej, zorganizowała zbiórkę ubrań, butów i środków higienicznych. Zainteresowanie tą akcją przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów na tyle, że startup zakończył zbiórkę przed czasem. UDO wykorzystuje swoje doświadczenie logistyczne. Na miejscu działał nawet prasokontener na odpady (pudełka, torby, kartony) udostępniony przez firmę Byś. Tiry z darami są już w drodze. Pojadą w głąb Ukrainy.
To tylko kilka przykładów firm, które włączyły się w pomoc krajowi objętemu wojną. Wszystkim im należy się wielki szacunek i podziękowanie.
Zdjęcie: Ehimetalor Akhere Unuabona on Unsplash