Stan powietrza w Krakowie jest tak zły, że udostępniono komunikację publiczną za darmo
W poniedziałek 13 grudnia br. władze Krakowa zamieściły komunikat o udostępnieniu darmowej komunikacji miejskiej w związku z prognozowanym przekroczeniem norm pyłu PM 10 w kolejnych 24 godzinach. Choć w samym mieście obowiązuje uchwała antysmogowa i całkowity zakaz stosowania paliw stałych w domowych piecach, to jednak za mało by zabezpieczyć mieszkańców stolicy Małopolski. Z ościennych miejscowości, w których takie regulacje nie obowiązują, napływa rakotwórczy smog.
Ze względu na prognozę przekroczenia średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10 we wtorek, 14 grudnia, od godz. 00.00 do godz. 24.00, komunikacja miejska w Krakowie będzie bezpłatna.
— MPK S.A. w Krakowie (@MPK_Krakow) December 13, 2021
Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących pic.twitter.com/hCvpnqNNBE
Przeczytaj też: Śląsk najszybszy w likwidowaniu kopciuchów
Centrum Zarządzania Kryzysowego Krakowa poinformowało, że bezpłatna komunikacja będzie dostępna przez cały wtorek (14 grudnia br.). Z darmowych przejazdów można skorzystać zarówno na terenie miasta, jak i w gminach sąsiadujących. Taka procedura jest wdrażana wtedy, gdy występuje poważne zagrożenie zanieczyszczeniem powietrza. Stężenie pyłu PM10 sięgnęło w Krakowie niemal 900 proc. normy; stężenia pyłu PM 2,5 zostało przekroczone pięciokrotnie.
Przeczytaj też: Szczyrk nie może pobierać opłaty klimatycznej. Ma złą jakość powietrza
Jednocześnie władze miasta apelują, aby szkoły, przedszkola i żłobki ograniczyły zajęcia prowadzone na zewnątrz. Proszą też, by dzieci, osoby starsze, młodzież poniżej 25 lat, osoby z chorobami krążenia, alergiami, unikały wychodzenia z domu, ograniczały wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni i powstrzymały się od wietrzenia pomieszczeń, w których przebywają.
Grupą, która powinna szczególnie na siebie uważać, kiedy przekraczane są normy jakości powietrza, są kobiety w ciąży. Udowodniono wielokrotnie związek oddychania zanieczyszczonym powietrzem przez ciężarne z niską wagą urodzeniową dzieci oraz schorzeniami neurologicznymi pojawiającymi się we wczesnym wieku.
Zdjęcie: Ostap Senyuk on Unsplash