ElectroMobility Poland poinformowała o zmianach w radzie nadzorczej. Zaskoczeniem jest pojawienie się w niej wieloletniego dyrektora zarządzającego Kia Motors Polska
W związku z tym, że zmienił się akcjonariat ElectroMobility Poland (EMP), zmieniono też skład rady nadzorczej spółki.
Odwołano Jacka Czaka (PGE), Aleksandra Wilskiego (Enea), Bartłomieja Nowaka (Tauron) i Macieja Wiatraka (Energa). Jedyną osobą, która zachowuje stanowisko w radzie, jest prof. Piotr Moncarz. W skład rady powołani zostali za to: Aleksandra Machowicz-Jaworska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jacek Partyka z Ministerstwa Finansów oraz Wojciech Szyszko, wieloletni dyrektor zarządzający Kia Motors Polska.
Wiosną br. spółka zapowiadała nowe otwarcie. Więcej na ten temat dowiesz się z rozmowy z prezesem Piotrem Zarembą. Wojciech Szyszko 1 stycznia br. odszedł z Kia Motors Poland. Ma pomóc Izerze wejść na rynek.
ElectroMobility została założona w 2016 roku przez cztery koncerny energetyczne: Eneę Energę, PGE i Tauron. We wrześniu br. została dokapitalizowana przez Skarb Państwa kwotą 250 mln zł. Po tej operacji rząd ma 82,70 proc. udziałów w EMP.
Przeczytaj też: Koreańska spółka skorzysta ze specustawy LexIzera
Pozostanie w radzie nadzorczej prof. Moncarza może nieco dziwić. Dał się poznać jako naukowiec kwestionujący konieczność odejścia od wydobycia paliw kopalnych. – Szaleństwo. Nagle świat zachorował na to, że węgiel jest czymś brzydkim i brudnym. Jest to zupełnie nie do pojęcia. Zamiast się zająć tym, w jaki sposób ten surowiec, czy ten nośnik energii, wykorzystać w sposób czysty i bezpieczny dla środowiska – mówił Moncarz jeszcze w 2017 roku. Dodawał, że nie ma nic przeciwko fotowoltaice ani morskim farmom wiatrowym, jeśli nie mają negatywnego oddziaływania na środowisko.
– Wystarczy popatrzeć na stopień nasycenia OZE w świecie i zobaczymy, że to jest przede wszystkim w krajach bogatych, zaawansowanych, gdzie ludzie dla idei są gotowi płacić więcej, a politycy korzystają z tego. Energia nie może być ideologicznym programem. Energia to program ekonomiczno-polityczny (…). Troszeczkę zachód przegiął tutaj tworząc z tego ideologię, żeby nie powiedzieć, że prawie, że religię – mówił Moncarz.
Na czele EMP pozostaje Piotr Zaremba, 36-letni manager, były pracownik resortów gospodarki i energii, od 2016 roku zasiadajacy w radzie nadzorczej Lotos Paliwa.
W 2024 roku ElectroMobility Poland ma rozpocząć produkcję samochodu elektrycznego pod marką Izera. Trwają przygotowania do pozyskania terenu pod fabrykę. W tym celu miasto Jaworzno oczyszcza teren po kopalni. Proces ten spotkał się z silną krytyką ze strony organizacji prośrodowiskowych. Jak decyzję o wycince lasu tłumaczył prezydent Jaworzna dowiesz się z 16 odcinka Green Podcastu.
Zdjęcie: mat. prasowe EMP