W Stalowej Woli rusza inwestycja koreańskiego giganta technologicznego. Fabryka dostarczy folię miedzianą do produkcji baterii
Koreański gigant technologiczny SK Nexilis wybuduje w Stalowej Woli fabrykę folii miedzianej używanej do produkcji litowo-jonowych baterii. Kompleks przemysłowy powstanie na 60 ha należących do strefy gospodarczej Euro-Park Stalowa Wola – Strategiczny Park Inwestycyjny. To teren utworzony dzięki specustawie, tzw. lex Izera. Nowe przepisy dotyczyły dwóch lokalizacji: Stalowej Woli i Jaworzna, ale druga lokalizacja wzbudziła spore kontrowersje. Jakie? O tym opowiadamy w Green Podcast 16: prezydent Jaworzna odpiera ataki związane z tematem wycinki lasu i tłumaczy dlaczego miasto jest pół sekundy przed 12:00.
Wracając do Stalowej Woli, od 2024 roku zakład będzie wytwarzał folię miedzianą, komponent baterii litowo-jonowych. Inwestycja pochłonie 3 mld zł. W fabryce zatrudnionych będzie około 500 osób. 18 listopada br. uroczyście podpisano porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji inwestycji.
Przeczytaj też: Już 2 proc. polskiego eksportu to produkcja baterii
Koreańska grupa SK jest obecna w Polsce od 15 lat. Stalową Wole wybrała ze względu na tworzoną tam przestrzeń do rozwoju firm z branży elektromobilności. Miedziana folia, która będzie produkowana w Euro-Park Stalowa Wola, trafi do odbiorców w całej Europie. W pierwszej fazie rozwoju zakład będzie miał zdolność produkcyjną sięgającą 50 tys. toni rocznie. Ambicją SK Nexilis jest zdobycie pozycji światowego lidera produkcji tego kluczowego dla baterii komponentu, tym samym zakład w Stalowej Woli zyska miano największego na świecie.
Przeczytaj też: Chiński Capchem inwestuje w Śremie w fabrykę elektrolitów
Polskie władze wesprą projekt zapewniając uzbrojony teren pod inwestycję. Plany budowy zakładają, że do połowy 2022 roku zakończą się kwestie formalne związane z nabyciem i przygotowaniem gruntu, czyli wycinką lasu. W Stalowej Woli Lasy Państwowe oddadzą pod działalność przemysłową 996 ha. Miasto szuka terenów, które może oddać w zamian.
Budowa samej fabryki powinna potrwać do połowy 2024 roku. Zakład ma być zasilany energią z odnawialnych źródeł (OZE). Prawdopodobnie będzie ona pochodziła z farmy fotowoltaicznej, którą niedaleko zakładów planuje finansować Agencja Rozwoju Przemysłu. SK Nexilis deklaruje, że będzie nawiązywać współprace z uczelniami i ośrodkami badawczymi zlokalizowanymi w regionie.
SK Group inwestuje już w Polsce w zakład produkcji separatorów stosowanych w bateriach litowo-jonowych. Fabryka powstaje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej. Więcej przeczytasz o niej tutaj.