Berliński operator mikromobilności Tier przejmuje operatora współdzielonych rowerów Nextbike. Razem posiadają flotę ponad ćwierć miliona pojazdów w 400 miastach
Do ciekawego przejęcia doszło na rynku mobilności miejskiej. Szybko rosnący startup przejął doskonale znaną światową markę. Tier to berlińska spółka, która oferuje wynajem na minuty hulajnóg, skuterów i rowerów. Nextbike to z kolei firma z Lipska, która działa od 2004 roku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych operatorów systemów współdzielonych miejskich rowerów. Obie firmy działają w ponad 400 miastach z flotą przekraczającą ćwierć miliona pojazdów dostępnych na całym świecie, w tym także w Polsce.
Przeczytaj też: Jak działa rower elektryczny – poradnik
– Jako Nextbike Polska staniemy się częścią silnej grupy, oferującej usługi mobilności na nowym poziomie. Zdobyliśmy w Polsce ogromne doświadczenie. Działamy na rynku od 10 lat. Przygotowujemy się do kolejnego sezonu, który zapoczątkuje zupełnie nowy rozdział w systemach miejskich wypożyczalni – zapowiada Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. Dodaje, że firma podnosi się po pandemii i właśnie wraca do poziomów operacyjnych z 2019 roku. – Widać, że rower jest częścią polskich miast. Rozmawiamy z największymi metropoliami, które chcą oferować swoim mieszkańcom najlepsze, skrojone na ich potrzeby usługi mobilności, w tym możliwość wypożyczania rowerów i hulajnóg, bo przecież pełnią one zupełnie inne funkcje w mieście. System rowerowy będzie tworzyła choćby Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – mówi Tomasz Wojtkiewicz.
Braking news! @tierscooters & @nextbike join the forces to build Global No 1. Micro Mobility Provider! So proud of this! this means a multi mobility platform in +445 cities around the world and +250K different e-vehicle and bikes! so proud to be part of this journey! #future pic.twitter.com/1wWlgXbxuW
— Tomasz Wojtkiewicz (@t_wojtkiewicz) November 15, 2021
Przeczytaj też: Rower wielkim przegranym COP26
Tier natomiast dał się poznać na rynku mikromobilności jako startup patrzący na cały aspekt mobilności miejskiej. Stworzył system wykorzystujący wymienne, wystandaryzowane baterie, takie same w różnego typu pojazdach. Dodatkowo w miejskiej przestrzeni tworzy huby, w których można je wymieniać. To obniża koszty operacyjne. Wypożyczający rowery czy hulajnogi elektryczne są zachęcani do tego, by samodzielnie zmieniać baterie. SwapSpot (hub bateryjny) jest oznaczony w aplikacji. Użytkownik, który wymieni baterię, zyskuje dodatkowe minuty do wykorzystania przy kolejnym wypożyczeniu.
Tier oferuje hulajnogi, elektryczne skutery oraz rowery. Przejęcie Nextbike przez startup może zwiastować serię konsolidacji. Mieliśmy już tego przykład w 2020 roku, kiedy operator Lime przejął należącą do Ubera markę Jump.
W maju 2020 roku Nextbike Polska przygotował wniosek o upadłość.
Zdjęcia: mat. prasowe Tier