W 2023 roku w Świnoujściu powstanie stacja uzdatniania słonej wody. Miasto adaptuje się w ten sposób do zmian klimatu i zawczasu szuka rozwiązań pozwalających utrzymać dostęp do wody pitnej
Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Świnoujściu zainwestuje 70 mln zł w stację uzdatniania słonej wody. Będzie podobna do tych, które zaopatrują w wodę miasta zlokalizowane w krajach Bliskiego Wschodu. Lokalne władze z zakładem komunalnym zdecydowały się na zastosowanie technologii odwróconej osmozy. Odsalana będzie woda pochodząca z Mulnika, starorzecza Świny.
Przeczytaj też: Dlaczego klimat się zmienia? PAN przygotował ściągawkę z raportu IPCC
Do tej pory woda dla miasta pochodziła z ujęć głębinowych. Miasto jednak intensywnie się rozwija, a zapotrzebowanie na wodę stale rośnie. Zasoby natomiast topnieją. Jest to jeden z efektów globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Jak widać, kryzys klimatyczny tez dotyczy polskich miast. Konieczne jest sięgnięcie po zupełnie nowe źródła wody, gdyż warunki hydrologiczne i hydrogeologiczne zmieniają się bardzo szybko. Polskie miasta szukają rozwiązań pozwalających im na adaptację do zmian klimatu – Świnoujście postawiło na odsalanie wody. Jeśli ta metoda się sprawdzi, na pewno znajdzie szersze zastosowanie w Polsce.
Przeczytaj też: Warszawa buduje gigantyczny kolektor burzowy. To reakcja na zmieniający się klimat
Technologia, którą wykorzysta miasto do uzdatniania wody, jest też szeroko wykorzystywana w przemyśle. Polskie warunki są jednak dość szczególne, ponieważ w ciągu roku znacząco zmienia się temperatura wody powierzchniowej, przeznaczonej do uzdatniania. Będzie to wyzwanie dla tego projektu. Przetarg na inwestycję wygrało konsorcjum firm Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa oraz Strabag AG z Austrii.