W opublikowanym we wtorek komunikacie PGE nie wymienia OZE wśród celów inwestycyjnych funduszu
Spółki z grupy PGE podpisały umowę inwestycyjną z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych Energia, w skrócie TFI Energia, które planuje utworzyć zamknięty fundusz Eko-Inwestycje. Będzie on dysponował kwotą 1,5 mld zł. Większość środków zostanie wpłacona do funduszu już w przyszłym roku.
Jak podano, fundusz ma zostać utworzony na czas nieokreślony, a jego rozwiązanie może nastąpić nie wcześniej niż po upływie siedmiu lat od wpisania do rejestru funduszy inwestycyjnych.
Fundusz ma inwestować w spółki rozwijające elektromobilność, usługi efektywności energetycznej, ograniczanie emisyjności energetyki, poprawę jej sprawności, niezawodności i elastyczności, w tym inwestycje w wysokowydajne źródła wytwarzania, z wykorzystaniem technologii cyfrowych.
Z komunikatu nie wynika jednak, by Eko-Inwestycje miały inwestować w odnawialne źródła energii i w samej PGE do momentu publikacji tego tesktu nie udało nam się ustalić, czy zapowiedź ograniczania emisyjności energetyki oznacza budowę nowych OZE, czy np. bloków gazowych, bo one też pozwalają przecież zmniejszyć emisję CO2 o około połowę w porównaniu z działającymi dzisiaj w Polsce elektrowniami na węgiel. Jak tylko sprawa się wyjaśni, będziemy Was informować.
PGE zadeklarowała już strategiczny „zielony zwrot”. Rozwija projekty farm wiatrowych na morzu o mocy 2545 MW. Zapowiada też nowe farmy słoneczne. Pod względem rozwoju OZE grupa ma bardzo dużo do zrobienia. Jest największym graczem na rynku zielonej energetyki w Polsce. Z drugiej jednak strony wytworzony w instalacjach OZE prąd w ubiegłym roku stanowił tylko 4 proc. energii sprzedanej przez spółki z grupy PGE.