Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE i Ørsted negocjują z Brukselą wsparcie morskich farm wiatrowych

Czy Komisja Europejska zatwierdzi polski system wsparcia morskich farm wiatrowych? W obecnych warunkach inwestorzy musieliby dopłacić do każdej megawatogodziny energii dostarczanej z Bałtyku na ląd

PGE i Ørsted, dwaj partnerzy inwestycyjni realizujący budowę morskiej farmy wiatrowej Baltica, rozpoczęli indywidualne negocjacje z Komisją Europejską. Firmy chcą wspólnie zbudować elektrownię za 35 mld zł, o łącznej mocy 2,5 GW. Rozmowy z Brukselą dotyczą wsparcia, jakie projekt ma otrzymać w Polsce. Decyzja KE jest oczekiwana jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Przeczytaj też: Branża motoryzacyjna mocno zwiększy zapotrzebowanie na miedź

PGE i Ørsted dostały od polskiej administracji obietnicę wsparcia dla obu etapów inwestycji – Baltica 2 i Baltica 3. Mogą liczyć na kontrakty różnicowe. To mechanizm gwarantujący, że inwestor będzie sprzedawać energię z wiatraków po z góry określonej cenie. Zgodnie z polskimi rozporządzeniami może ona wynosić maksymalnie 319,6 zł/MWh. Jeśli rynkowa cena energii będzie poniżej tego poziomu, właściciele farmy dostaną dopłatę. Jeśli ukształtuje się powyżej ceny w kontrakcie – to inwestorzy dopłacają.

Od czasu, kiedy ustalono cenę referencyjną dla polskich kontraktów różnicowych w morskiej energetyce wiatrowej, sytuacja obróciła się diametralnie na niekorzyść inwestorów. Już w przyszłym roku ceny energii w hurcie będą wyższe niż 420 zł/MWh. W tych warunkach właściciele farmy musieliby dopłacać 100 zł do każdej wyprodukowanej megawatogodziny energii. Farma Baltica ruszy dopiero po 2026 roku. Jednak ze względu na uzależnienie polski od węgla i niezbędne w związku z tym inwestycje nie widać większych szans na obniżkę cen energii w Polsce.

– Ustalenie ostatecznych cen energii z Komisją Europejską w kontrakcie różnicowym jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających podjęcie finalnej decyzji dotyczącej budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica. Kontrakt różnicowy zabezpieczy duży wolumen energii po stałej cenie, co jest korzyścią nie tylko dla inwestorów, ale i dla odbiorców energii. Prace w tym zakresie idą zgodnie z zakładanym harmonogramem – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Jak piszą w komunikacie PGE i Ørsted, „ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia będzie ważnym elementem przybliżającym inwestorów do podjęcia finalnej decyzji”.

Przeczytaj też: Anna Moskwa przejmuje stery w ministerstwie klimatu

PGE i Ørsted złożyły już komplet dokumentów wymaganych tzw. ustawą offshore. Zanim trafią one do Komisji Europejskiej, przejdą jeszcze weryfikację Urzędu Regulacji Energetyki oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obaj regulatorzy mają prawo prosić o wyjaśnienia lub odpowiedź na dodatkowe pytania.

– Naszym wspólnym priorytetem jest realizacja projektu zgodnie z harmonogramem. Ma to kluczowe znaczenie dla polskiego systemu elektroenergetycznego, w którym uszczuplane moce węglowe należy zastępować mocami z innych źródeł bezemisyjnych m.in. farm wiatrowych na Bałtyku. Dlatego mamy nadzieję, że jak najszybciej zakończymy proces zatwierdzania indywidualnej notyfikacji – mówi Søren Westergaard Jensen, starszy dyrektor ds. rozwoju projektów, kierujący z ramienia Ørsted rozwojem projektu Baltica.

Przeczytaj też: Sami trujemy się starymi dieslami

Mechanizm zaszyty w ustawie offshore sprawia, że w trakcie negocjacji z Komisją Europejską ostateczna cena może zostać jedynie obniżona. Zanim zatwierdzona przez KE stawka stanie się tą ostateczną, będzie jeszcze weryfikowana przez Urząd Regulacji Energetyki.

Dlatego dzisiaj trudno określić precyzyjną datę zakończenia procesu negocjacyjnego. Powstaje jednak pytanie, czy Bruksela w ogóle zatwierdzi polskie kontrakty różnicowe jako system wsparcia morskich farm wiatrowych, skoro cena wykonania jest aż o niemal jedną czwartą niższa od bieżących cen rynkowych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies